Ranking „PB”: W I kwartale fundusze małych spółek zarobiły najwięcej

(Paweł Kubisiak)
08-04-2006, 20:55

Hitem inwestycyjnym na GPW w I kwartale były akcje spółek o małej i średniej kapitalizacji. Najwięcej zarobiły te fundusze, które postawiły na walory firm o mocnych fundamentach, ale nienajwiększej kapitalizacji.

Hitem inwestycyjnym na warszawskiej giełdzie w pierwszym kwartale były akcje spółek małej i średniej kapitalizacji. Najwyższymi zyskami mogą się więc pochwalić te z funduszy, które jeszcze pod koniec 2005 r. postawiły na walory firm o mocnych fundamentach, ale niekoniecznie największej kapitalizacji. Pierwszym liderem rankingu „PB” jest DWS Top 25 Małych Spółek, który w ubiegłym roku zajął jedno z ostatnich miejsc ze stopą zwrotu +6,5 proc. Gorszy był tylko BPH Top Ameryka z niespełna 4,5-proc. dorobkiem.

Klienci funduszy lokujących w akcje spółek małej i średniej kapitalizacji wetują ubiegłoroczne niepowodzenia. Giełdowy indeks spółek średniej wielkości MIDWIG od początku roku do końca marca poszedł w górę o 26 proc., zaś WIRR – wskaźnik koniunktury giełdowego planktonu – zwyżkował aż 54 proc. Jednostki udziałowe DWS Top 25 Małych Spółek w tym czasie zyskały na wartości 31,5 proc. To niewiele mniej niż wynik osiągnięty przez tryumfatora ubiegłorocznej edycji rankingu „PB”. Arka Akcji w 2005 r. zarobiła dla klientów 39,4 proc. Po trzech miesiącach 2006 r. fundusz DWS-u zasłużenie zajmuje pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. Druga lokata przypadła ING Średnich i Małych Spółek, który zarobił już 23,8 proc. Bardzo dobre trzecie miejsce zajmuje Arka Akcji, portfele klientów funduszu zwiększyły objętość o prawie 19 proc.

Zarządzający Arki utrzymują wysoką formę z ubiegłych lat. Nie ma wątpliwości, że hossa na akcjach giełdowych średniaków wcześniej czy później musi się skończyć. Spadną wówczas zyski funduszy statutowo zobligowanych do inwestowania aktywów w akcje spółek niewielkiej kapitalizacji. Na pierwszy plan wyjdą fundusze zrównoważone i akcyjne, których zarządzający potrafią w czasie wzrostu indeksów pomnażać zyski klientów, zaś w trakcie ochłodzenie giełdowej koniunktury – skutecznie chronić wypracowany dorobek. Ubiegłoroczne wyniki funduszy spod szyldu Arki nie pozostawiły cienia wątpliwości, że są w tej materii bezkonkurencyjne.

W tym roku również nie zawodzą. Dwa czołowe miejsca w rankingu kategorii funduszy mieszanych zajmują Lukas Dynamiczny Polski i Arka Zrównoważony – obydwa zarządzane przez BZ WBK Asset Management. Nie wiedzie się inwestorom funduszy lokujących pieniądze klientów poza granicami Polski. To żadne zaskoczenie, bo w ubiegłym roku było podobnie. Wszystko za sprawą umacniającego się złotego wobec euro i dolara, co ogranicza zyski wypracowane na inwestycjach kapitałowych. W ostatnich tygodniach złoty zaczął jednak słabnąć i jeśli ta tendencja się utrzyma to kwiecień może należeć do funduszy „zagranicznych”. Zwłaszcza, że indeksy giełd zachodniej Europy oraz Stanach Zjednoczonych biją rekordy. Więcej w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”.

Artur Szymański,a.szymanski@pb.pl

 

Fundusz

Punktacja

DWS Top 25 Małych Spółek

6,5

ING Średnich i Małych Spółek

4,0

Arka Akcji

3,0

Citi Akcji

3,0

AIG Akcji

2,0

GTFI Akcji

1,0

Pioneer Małych i Średnich Spółek

1,0

PZU Krakowiak

1,0

Allianz Akcji

0,5

BPH Akcji

0,5

CU Polskich Akcji

0,5

DWS Akcji Plus

0,5

Fortis Akcji

0,5

Skarbiec Akcja

0,5

UniKorona Akcje

0,5

SEB 3

0,0

ING Akcji

-0,5

Millennium Akcji

-0,5

PKO/CS Akcji

-0,5

Pioneer Akcji Europejskich

-0,5

PZU Akcji Nowa Europa

-0,5

Skarbiec Top Funduszy Akcji

-0,5

UniGlobal

-0,5

DWS Top 50 Europa

-1,0

Pioneer Akcji Polskich

-1,5

BPH Top Europa

-2,0

DWS Akcji

-2,0

Pioneer Akcji Amerykańskich

-2,0

PKO/CS Akcji Nowa Europa

-3,0

BPH Top Ameryka

-4,0

Tomasz Tarczyński, zarządzający DWS Top 25 Małych Spółek

Podobnie jak końcówka ubiegłego roku, tak i I kwartał obecnego jest łaskawy dla akcjonariuszy średnich i małych spółek. Stopy zwrotu z ich akcji są znacząco wyższe niż ze spółek dużych. Z lepszych inwestycji funduszu Top 25 Małych Spółek w pierwszych trzech miesiącach 2006 r. wymienić mogę IDM, Artman, Echo, PBG i Wólczankę. Zaangażowanie funduszu w akcje wahało się w granicach 90 proc. Uważam, że rynek nie jest jeszcze przegrzany. Kursy mogą jeszcze rosnąć

Fundusz

Punktacja

Lukas Dynamiczny Polski

8,0

Arka Zrównoważony

5,5

PZU Zrównoważony

2,0

BPH Aktywnego Zarządzania

1,5

Skarbiec Waga

1,0

UniKorona Zrównoważony

1,0

Allianz Aktywnej Alokacji

0,5

ING Zrównoważony

0,5

KBC Aktywny

0,5

DWS Zrównoważony

-0,5

Millenium Zrównoważony

-0,5

SEB 1

-1,0

Pioneer Wzrostu Mix 60

-1,5

Pioneer Zrównoważony

-1,5

Citi Zrównoważony Środkowoeuropejski

-2,0

Pioneer Wzrostu i Dochodu Mix 40

-2,0

SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji

-2,0

AIG Zrównoważony Nowa Europa

-3,0

PKO/CS Zrównoważony

-3,5

Pioneer Zrównoważony Rynku Amerykańskiego

-5,0

Błażej Bogdziewicz, zarządzający w BZ WBK Asset Management

Lukas Dynamiczny Polski to fundusz typu zrównoważonego z nieco większą częścią aktywów inwestowanych w spółki mniejsze i średnie. Wysoka stopa zwrotu z inwestycji w I kwartale jest efektem trafnego wyboru spółek. Zwłaszcza firm średniej kapitalizacji, których ceny rosły najmocniej w pierwszych miesiącach roku. Zyski przyniosły m.in. Comarch i PBG, a dużych spółek – KGHM, Orbis i Getin. Udział akcji w portfelu wahał się w okolicach 60-70 proc., czyli blisko maksymalnego dozwolonego statutem poziomu zaangażowania funduszu w akcje spółek z GPW.

Więcej w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ranking „PB”: W I kwartale fundusze małych spółek zarobiły najwięcej