Raport - Barometr Korupcji - w czwartek 23 grudnia w Pulsie Biznesu

Michał Witkowski
opublikowano: 22-12-2004, 12:05

W czwartek 23 grudnia opublikujemy kolejny z cyklu raportów o poziomie korupcji w Polsce. Druga fala badania zrealizowana przez Instytut Pentor w dniach 17-23 listopada metodą wywiadów telefonicznych CATI powstała z inicjatywy „Pulsu Biznesu” oraz polskiego oddziału Oracle.

Organizatorzy projektu „Barometr Korupcji” chcą poznać percepcję rozmiarów korupcji przez ludzi biznesu oraz ich oceny i prognozy zmiany skali zjawiska. Uzyskane informacje posłużą do opracowania syntetycznego wskaźnika, umożliwiającego bieżącą diagnozę nasilenia procesów korupcyjnych oraz obserwację trendów. Wszystko dzięki cyklicznym, prowadzonym co 2 miesiące pomiarom.

Listopadowy sondaż w zasadzie utrwalił obraz postaw, opinii i doświadczeń polskich przedsiębiorców w sferze zjawisk korupcyjnych uzyskany w pierwszym, wrześniowym sondażu.

W porównaniu z pomiarem wrześniowym, obecnie przedsiębiorcy w większym stopniu są przekonani, że funkcjonują w gospodarce bardziej dotkniętej korupcją aniżeli pozostałe kraje Unii Europejskiej. O wyższym poziomie korupcji w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE przekonanych jest obecnie 76% ankietowanych przedsiębiorców (w poprzednim sondażu - 67%). Jednocześnie rozkład odpowiedzi na pytanie o nasilenie korupcji w Polsce uległ jedynie nieznacznej zmianie. Zdecydowanie mniej korzystne opinie niż we wrześniu wyrażane są w przypadku oceny zmiany nasilenia korupcji na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. W bieżącym sondażu, zdaniem 38% przedsiębiorców nasilenie to wzrosło. Taką opinię w poprzednim pomiarze podzielało zdecydowanie mniej, bo 23% ankietowanych. Nieco optymistyczniejsze są przewidywania przedsiębiorców w zakresie zmiany skali korupcji w Polsce w 12 miesięcznym horyzoncie czasowym. Zaobserwowano, kosmetyczny co prawda, spadek odsetka odpowiedzi prognozujących wzrost korupcji, przy jednoczesnym, nieco bardziej zauważalnym, wzroście odsetka odpowiedzi przewidujących spadek nasilenia zjawiska.

Listopadowy pomiar potwierdził, że w opinii badanych przedsiębiorców korupcja to dość poważna przeszkoda w działalności firm. Wielkość i potencjał ekonomiczny firmy w istotny sposób różnicują postrzeganie korupcji jako przeszkody w prowadzeniu firmy. W największym stopniu korupcja postrzegana jest jako bariera działalności gospodarczej przez firmy najmniejsze: o relatywnie najniższych obrotach (do 400 tys. euro oraz od 400 do 800 tys. euro), najmniejszej liczbie zatrudnionych (1-9 oraz 10-49 zatrudnionych). Listopadowa „struktura” katalogu przejawów korupcji, z jakimi w opinii respondentów najczęściej spotykają się polscy przedsiębiorcy praktycznie pokrywa się z danymi z poprzedniego sondażu. Najczęściej wymieniane są: nadużywanie sprawowanej funkcji przez urzędnika państwowego dla osiągnięcia prywatnych korzyści, łapówkarstwo, płatna protekcja. Również na liście faktycznie napotykanych przez przedsiębiorców przejawów korupcji nie nastąpiły widoczne przetasowania. Bieżący sondaż nie przyniósł znaczących zmian w ocenie stopnia penetracji korupcją różnych obszarów życia społeczno-gospodarczego. Polityka, służba zdrowia oraz urzędy centralne i ministerstwa zajmują niechlubne pierwsze trzy miejsca na liście. Niestety, bieżący sondaż potwierdził, że korupcja w sferze kontaktów między prywatnymi firmami jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem, z którym styczność zadeklarował niemal co trzeci przedsiębiorca.

Więcej o barometrze korupcji czytaj w czwartkowym „Pulsie Biznesu”!

___________________________________________________________________________

Drugą falę badania przeprowadzono pod koniec listopada br. Badanie zrealizowane zostało metodą wywiadów telefonicznych w systemie CATI. Łącznie przeprowadzono 500 wywiadów, z czego 200 na przedstawicielach firm stanowiących panel w badaniu. Pozostałe 300 firm wylosowano z ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem branż, zatrudnienia oraz województw) próby. 200 firm stanowiących panel wylosowano z czterech operatów:

•Spółki giełdowe (50 firm)

•Lokomotywy gospodarki z „Listy 500” (50 firm)

•Liderzy jakości - firmy posiadające certyfikat ISO (50 firm)

•Gazele Biznesu - wiodące firmy w sektorze średnich przedsiębiorstw (50 firm)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Witkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raport - Barometr Korupcji - w czwartek 23 grudnia w Pulsie Biznesu