Raport: dyrektorzy finansowi czują zaostrzenie praktyki podatkowej MF

  • PAP
opublikowano: 20-11-2018, 11:06

Większość dyrektorów finansowych (CFO) działających w Polsce firm silnie odczuwa zaostrzenie się praktyki podatkowej Ministerstwa Finansów - wynika z raportu przygotowanego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton i towarzystwo ubezpieczeniowe Euler Hermes.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

W informacji poświęconej raportowi pt. „CFO czują dokręcenie fiskalnej śruby” zwrócono uwagę, że ostatnie lata to czas silnych zmian w polskim systemie podatkowym. Wskazano, że Ministerstwo Finansów stale wprowadza zmiany i regulacje dotyczące podatków, które są coraz bardziej uciążliwe dla polskich podatników. W drugiej edycji badania Grant Thornton i Euler Hermes sprawdziły, jak te zmiany są odbierane przez dyrektorów finansowych firm działających w Polsce.

Zgodnie z raportem, znaczna większość badanych (72 proc.) silnie odczuwa zaostrzenie się praktyki podatkowej MF. Jest to o 29 pkt proc. więcej niż w ubiegłorocznej edycji badania.

"Z kolei już tylko 27 proc. dyrektorów finansowych nie zauważa zmian w podatkach – w zeszłym roku takich odpowiedzi było aż 57 proc. Co ciekawe, w tym roku 1 proc. badanych uważa, że polityka podatkowa urzędów skarbowych uległa złagodnieniu (w poprzednim badaniu nie było ani jednej takiej odpowiedzi)" - zauważono.

Na pytanie o obszary, w których odczuwalne są najsilniejsze zmiany, 61 proc. dyrektorów finansowych wskazało zmiany w wymaganiach sprawozdawczych wobec podatników, 66 proc. zaostrzenie przepisów podatkowych, a 30 proc. uważa, że decyzje urzędów są wydawane na korzyść firmy rzadziej niż dotąd (w zeszłym roku było to odpowiednio 63 proc., 66 proc. i 15 proc.).

"W tegorocznej edycji badania ankietowani w znacznie mniejszym stopniu niż w roku ubiegłym uważają, że +kontrole skarbowe są bardziej szczegółowe niż dotychczas+ (26 proc. odpowiedzi wobec 45 proc. w zeszłym roku) oraz że są +częstsze niż dotychczas+ (29 proc. wobec 49 proc. rok temu)" - napisano.

Cytowany w komunikacie partner w Grant Thornton Dariusz Gałązka przypuszcza, że zmiana nastrojów CFO jest, w większości jest podyktowana zmianami przepisów prawa podatkowego. Według niego wprowadzenie szeregu mechanizmów, które zdaniem rządu mają zapobiegać unikaniu opodatkowania, jest odbierane negatywnie w tym kontekście, że każdy z podatników - w większości uczciwych - czuje obawę przed podjęciem decyzji co do kwalifikacji podatkowej zdarzeń gospodarczych.

"Co więcej, zmiany prawa podatkowego, w tym nakładanie coraz większej liczby obowiązków informacyjnych, nie do końca, moim zdaniem, są spójne z oczekiwaniami i zachętami do podejmowania przez firmy działań prorozwojowych, mających powodować wzrost gospodarczy" - uważa Gałązka.

Według raportu zmiany w polityce podatkowej wprowadzane przez resort finansów mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Badani CFO zapytani o skuteczność tworzonych regulacji w większości (65 proc. respondentów) popierają działania MF oraz uważają, że przyczynią się one do uszczelniania systemu podatkowego. Jednak, jak zauważono, w porównaniu do zeszłorocznego badania, poparcie dla działań resortu wyraźnie spadło.

"Pozytywnych odpowiedzi jest o 17 pkt proc. mniej niż w zeszłym roku, natomiast znacznie wzrósł odsetek CFO opowiadających się przeciwko zmianom w polityce podatkowej – obecnie już 35 proc. ankietowanych uważa, że wprowadzane regulacje nie przyczynią się do uszczelniania systemu podatkowego (wzrost z 18 proc. w zeszłym roku)" - czytamy.

Zdaniem autorów raportu wyniki badania sugerują też, że CFO czują się coraz bardziej zaniepokojeni zaostrzającą się polityką fiskalną państwa - 58 proc. ankietowanych uważa, że działania fiskusa utrudnią działalność ich firm. Jest to wynik niemal o połowę wyższy niż w zeszłym roku, w którym takich odpowiedzi było tylko 32 proc. Znacznie mniej dyrektorów finansowych (37 proc. w stosunku do 66 proc. w zeszłym roku) twierdzi, że wprowadzane przez MF zmiany w polityce podatkowej nie mają wpływu na działalność ich firm.

"Co ciekawe, nieco wzrósł procent odpowiedzi deklarujących, że wprowadzane regulacje ułatwią działalność ich przedsiębiorstw – z 2 proc. w zeszłym roku, do 5 proc. w tym roku" - dodano.

Według członka zarządu Euler Hermes Waldemara Wojtkowiaka przeprowadzone badanie ponownie wyraźnie pokazuje, jak istotny element wśród zadań dyrektorów finansowych stanowią podatki oraz ich zmiany. Jego zdaniem utrzymujący się i umacniany kierunek zmian podatkowych zdecydowanie nie sprzyja elastyczności prowadzenia działalności gospodarczej.

"Zapowiadana ostatnio +szczególna opieka podatkowa+ wybranych branż budzi kolejne obawy. Wykazane w poprzednim roku zrozumienie dla wprowadzanych zmian słabnie, co nie może dziwić w świetle pożądanej przez przedsiębiorców stabilności otoczenia prawno-podatkowego. Dodatkowe nakłady pracy wymagane dla spełnienia nowych wymogów nie przekładają się ostatecznie na poprawę rentowności działalności" – uważa Wojtkowiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu