Raport: Iran wykorzystuje kryptowalutę do obchodzenia sankcji

opublikowano: 21-05-2021, 16:04

Około 4,5 proc. „wykopywania” bitcoinów odbywa się w Iranie, który wykorzystuje kryptowalutę do obchodzenia sankcji i finansowania importu, informuje Reuters powołując się na najnowszy raport.

Firma Elliptic zajmująca się analizą blockchainu, który jest fundamentem bitcoina wyliczyła, że obecny poziom „wykopywania”, czyli tworzenia kryptowaluty w Iranie może przynosić mu ok. 1 mld USD rocznie.

Reuters przypomina, że Iran oficjalnie uznaje branżę „wykopywania” kryptowalut. Zaoferował jej tanią energię ale wymaga, aby wszystkie stworzone wirtualne waluty były sprzedawane bankowi centralnemu. Agencja zwraca uwagę, że oferta taniej energii przyciągnęła wielu chętnych, szczególnie z Chin, do Iranu. Władze kraju godzą się, aby „wykopywane” w Iranie kryptowaluty były wydawane na import akceptowanych przez nie dóbr.

- Iran spostrzegł, że „wykopywanie” bitcoina to atrakcyjna możliwość dla ograniczanej przez sankcje gospodarki cierpiącej z powodu braku walut, ale dysponującej nadwyżką ropy i gazu ziemnego – głosi raport Elliptic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane