"Raport otwarcia" Centrum im. A. Smitha

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 14:42

Polacy są najbardziej przedsiębiorczym narodem w Europie, nad resztą kontynentu górują pod względem wyżu demograficznego - uważają eksperci Centrum im. Adama Smitha, którzy w poniedziałek przedstawili "Raport otwarcia".

Polacy są najbardziej przedsiębiorczym narodem w Europie, nad resztą kontynentu górują pod względem wyżu demograficznego - uważają eksperci Centrum im. Adama Smitha, którzy w poniedziałek przedstawili "Raport otwarcia".

    Raport, choć powstał w momencie przekazywania władzy rządowi Kazimierza Marcinkiewicza, jest niezależną od polityki "fotografią" państwa - zapewnili przedstawiciele Centrum.

    Jak powiedział wiceprezes Centrum Andrzej Sadowski, Polska stoi przed ogromną szansą: wchodzi w życie ostatni wyż demograficzny Europy, mamy 10 milionów młodych ludzi,  którzy powinni zostać w kraju. Jego zdaniem, najważniejszy kapitał, jakim dysponuje Polska, to kapitał ludzki. Obecnie w wieku produkcyjnym jest 64 proc. populacji.

    Z analizy Centrum wynika jednak, że choć mamy wielką i być może ostatnią szansę na dokonanie skoku cywilizacyjnego, to stan państwa prowadzi do konstatacji, że jest ono zaniedbane; potencjał tkwiący w Polakach nie tylko nie jest wykorzystywany, ale wręcz marnotrawiony.

    W ciągu ostatnich 15 lat zwiększyła się liczba studentów i absolwentów, lecz - jak podkreślają eksperci - w ostatnich latach zanotowano stabilizację liczby osób decydujących się na podjęcie studiów wyższych. Autorzy raportu zaznaczyli, że to najprawdopodobniej wynika z kosztów oraz faktu, że coraz więcej osób legitymujących się wyższym wykształceniem nie może znaleźć pracy.

    Liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem wzrosła z ok. 25 tys. w 1997 r. do blisko 137 tys. w 2005 r. - podano w raporcie. 

    Choć w Polsce na tle Europy najczęściej zawierane są małżeństwa i najrzadziej dochodzi do rozwodów, to wskaźnik urodzeń jest dramatycznie niski, grożący utratą zastępowalności pokoleń. Jak twierdzą eksperci Centrum, jest to związane m.in. z niepewnością finansową i bezrobociem.

    Wśród krajów UE Polska jest krajem o najwyższej stopie bezrobocia (18-20 proc. w zależności od metody liczenia), najniższym udziale pracujących w wieku produkcyjnym (51,7 proc. na koniec 2004 r.) do tego wydajność pracy w Polsce jest prawie dwa razy niższa niż w UE, a bezrobocie wśród młodzieży (do 25 lat) sięga 40 proc. (wHolandii wynosi ono 7,7 proc., na Litwie 10,5 proc., we Francji 22 proc) - wynika z opracowania. 

    Polska z jednej strony jest krajem szybko rozwijającym się, jednak bezrobocie i dochód per capita nadal wynosi nieco ponad 42 proc. średniej unijnej; w tej konkurencji wyprzedziły nas Litwa i Estonia (wśród nowo przyjętych krajów UE za nami są tylko Słowenia i Słowacja).

    Polacy są narodem przedsiębiorczym - na tle krajów unijnych najwięcej osób w Polsce, które zadeklarowało chęć otworzenia własnej firmy, rzeczywiście to zrobiło). Jednak założenie firmy, otoczenie gospodarcze, podatki i koszty pracy skutecznie hamują rozwój przedsiębiorczości. Jak wyliczył ekspert Centrum Robert Gwiazdowski, polscy przedsiębiorcy wysyłają rocznie do różnych instytucji (przede wszystkim ZUS i urzędów skarbowych) prawie półmld  stron dokumentów.

    Przedsiębiorców ma prawo kontrolować 40 różnych instytucji, a samo otwarcie firmy jest jednym z najdroższych wśród nowych członków UE (kosztowniejsze jest to tylko na Węgrzech). Kolejną barierą w rozwoju przedsiębiorczości jest czas potrzebny na uzyskanie wpisu do hipoteki (197 dni) oraz niewydolne sądownictwo gospodarcze - wynika z raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane