Raport: Polska zmierza w stronę autokracji

opublikowano: 22-03-2018, 11:55
aktualizacja: 22-03-2018, 12:29

Jakość światowej demokracji jest w najgorszym stanie od 12 lat wynika z Indeksu Transformacji BTI tworzonego przez niemiecki think-tank Bertelsmann Stiftung.

3,3 mld ludzi na świecie żyje w krajach o autokratycznych systemach politycznych co jest najwyższą liczbą od 2006 r. czyli rozpoczęcia publikacji Indeksu.

Ze 129 państw 71 zostało zaklasyfikowanych w raporcie jako demokracje a 58 jako państwa autokratyczne. Z badania wykluczone zostały państwa o dojrzałych systemach demokratycznych takie jak kraje Europy Zachodniej, Japonia, Australia czy Ameryki Północnej.

Jak podkreślają autorzy raportu, nie tyle niepokojący jest nieznaczny wzrost liczby państw autokratycznych, co “fakt, że prawa obywatelskie są ograniczane, a rządy prawa osłabiane w coraz większej liczbie państw demokratycznych”.

Niechlubnym przykładem okazała się Polska, która wraz z Brazylią i Turcją odnotowała w indeksie największy spadek standardów demokratycznych.

Według badania przeprowadzonego w latach 2015-2017 do państw autokratycznych dołączyły Bangladesz, Liban, Mozambik, Nikaragua i Uganda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu