Raport PRNews.pl: Aktywa banków – III kw. 2018 r.

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 23-11-2018, 07:00

Umacnianie pozycji poszczególnych banków i tylko nieliczne spadki – tak można podsumować III kw. 2018 roku pod względem zmian w aktywach banków komercyjnych. Najmocniej rósł oczywiście Santander Bank Polska, który wraz z rebrandingiem wcielił w swoje szeregi część oferty Deutsche Banku Polska.

fot. Wojciech Boczoń, Bankier.pl
fot. Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Choć w kolejności zestawienia nie pojawiły się żadne roszady, to nie można uznać przedostatniego kwartału tego roku za przesadnie nudny. Wszystkie wzrosty i spadki prezentujemy w nowym raporcie o aktywach banków PRNews.pl, który obejmuje wszystkie z 12 banków detalicznych notowanych na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uwzględniamy w nim sumy bilansowe z raportów jednostkowych banków komercyjnych w ujęciu kwartalnym i rocznym. Do momentu publikacji artykułu wciąż nie pojawiły się wyniki finansowe Getin Noble Banku i Idea Banku.

PKO Bank Polski nadal rośnie

O ponad 6 mld zł wzrosła suma bilansowa rynkowego giganta – PKO Banku Polskiego. Największy bank w Polsce wciąż rośnie – w relacji kwartał do kwartału odnotował podwyżkę wartości aktywów o 2,44 proc. W skali roku to już 4 proc. I choć tracący do niego 100 mld Bank Pekao również miał dobry rok, to w III kw. wyraźnie zwolnił, notując niewielką korektę w dół z kwartału na kwartał.

Poza nim spadki względem II kw. 2018 roku pojawiły się już tylko w przypadku BOŚ Banku. Przez m.in. niższą akcję kredytową wartość aktywów zielonego banku spadła o 5,75 proc., co nominalnie oznaczało prawie 1,1 mld zł. To najmniejszy bank spośród notowanych na głównym parkiecie GPW.Santander Bank Polska umacnia pozycje, mBank za nimNajwiększymi wzrostami mógł pochwalić się Santander Bank Polska, który wchłonął wydzieloną część Deutsche Banku. III kw. zakończył ze wzrostem sumy bilansowej w relacji kwartał do kwartału wynoszącym blisko 6 proc. W ujęciu rocznym urósł już o prawie 20 proc. – z 131,5 mld zł do 156 mld zł.Spora dodatnia dynamika charakteryzowała także aktywa mBanku i ING Banku Śląskiego. W porównaniu do III kw. 2017 roku, oba urosły o 10 proc. Ostatni kwartał był jednak lepszy dla mBanku, którego suma bilansowa była o prawie 5 proc. wyższa niż kwartał wcześniej. Mimo tego, Santander Bank Polska i tak odstawił już swojego głównego konkurenta w tyle.Stabilnie było natomiast w przypadku Banku Millennium i Banku BGŻ BNP Paribas – w ujęciu kwartalnym zmiany wielkości aktywów były jedynie kosmetyczne.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane