Raport PRNews.pl: Rynek kont osobistych – I kw. 2019

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 29-05-2019, 12:31

Na koniec I kw. 2019 r. banki uniwersalne prowadziły 33,1 mln rachunków typu ROR. To o 270 tys. więcej niż kwartał wcześniej i o 1,7 mln więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych zebranych przez PRNews.pl

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Odpowiedzi do ankiety udzieliło nam 17 banków o profilu uniwersalnym. Łącznie obsługują 33,1 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Najwięcej PKO Bank Polski, który na koniec marca 2019 r. obsługiwał 7,5 mln kont osobistych. Kolejne miejsca zajmują odpowiednio Bank Pekao (4,1 mln), mBank (3,7 mln) i Santander Bank Polska (3,7 mln).

Prezentowane w poniższym zestawieniu rachunki to konta aktywne, ale nie wiemy ile spośród nich jest aktywnie używanych. Niewątpliwie część z nich pozostaje rachunkami drugiego wyboru, założonymi do obsługi kredytów czy lokat. Wyjątek w zestawieniu stanowi PlusBank, który podał nam tym razem liczbę rachunków aktywnie używanych (stąd spadek w porównaniu do danych z poprzednich kwartałów).

Narodowy Bank Polski podaje, że na koniec grudnia 2018 r. banki w Polsce obsługiwały blisko 42 mln rachunków bieżących rozliczeniowych. Różnice między danymi NBP i PRNews.pl wynikają m.in. z tego, że dane PRNews.pl nie obejmują sektora bankowości spółdzielczej (około 500 banków). Danych nie podały nam też mniejsze banki, m.in. Nest Bank, Idea Bank, Toyota Bank.W kilku bankach obserwujemy spadek liczby prowadzonych ROR-ów. To efekt czyszczenia bazy z tzw. martwych rachunków. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami banki muszą kontaktować się z klientami, którzy od dawna nie korzystali z konta i w razie konieczności wypowiadać umowy.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane