Raport PwC: Polska atrakcyjna dla badań klinicznych

PAP
opublikowano: 06-12-2010, 18:25

Polska jest atrakcyjnym miejscem do  prowadzenia badań klinicznych. Ich rozwój utrudniają jednak przeszkody administracyjne - mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w Warszawie w  związku z opublikowaniem raportu na temat tych badań.

W porównaniu z Europą Zachodnią największą przewagą Polski jest skuteczna i szybka rekrutacja pacjentów - czytamy w raporcie na temat badań klinicznych w Polsce, opublikowanym w poniedziałek przez firmę PriceWaterhouseCoopers (PwC).

Z kolei główne czynniki ograniczające prowadzenie badań klinicznych w Polsce to: przewlekła procedura rejestracyjna i niewystarczająca przejrzystość procesu rejestracji oraz prowadzenia badań - wynika z raportu PwC, który powstał na zlecenie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCP).

Przykładowo w Austrii, czy Wielkiej Brytanii rejestracja badań trwa około 30 dni, tymczasem w Polsce trzeba czekać nawet 75 dni (oficjalne unijne zalecenia mówią o 60 dniach). Dla porównania w Chinach procedura ta trwa 270 dni - napisali analitycy w raporcie.

Badania kliniczne dostarczają informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa leków, procedur medycznych, metod diagnostycznych - tylko na ich podstawie możliwa jest rejestracja leku.

Jak czytamy w raporcie, polski rynek badań klinicznych - największy w Europie Środkowo-Wschodniej - jest wart 860 mln zł rocznie. Wartość globalnego rynku badań klinicznych sięga 50-80 mld dolarów rocznie.

W naszym kraju przeprowadza się 12 procent badań realizowanych w całym regionie a potencjalne możliwości są znacznie większe. Na Węgrzech i w Czechach prowadzi się rocznie niemal tyle samo badań, co w Polsce. W 2009 roku w Polsce zarejestrowano około 500 badań klinicznych.

Pieniądze, które firmy farmaceutyczne przeznaczają na badania trafiają do lekarzy, pielęgniarek, techników, ale też do kas szpitali i innych instytucji, a 25 proc. - bezpośrednio do budżetu państwa (w Polsce to około 240 mln złotych rocznie).

Jak zaznaczył uczestniczący w konferencji ekonomista prof. Witold Orłowski z PwC, firmy farmaceutyczne do Polski przenoszą badania nie tylko ze względu na niższą cenę, lecz także ze względu na wysoką jakość pracy specjalistów, potwierdzaną raportami Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA.

W przypadku wielu leków, np. onkologicznych badania kliniczne są szansą dla chorych. Mogą oni korzystać z preparatów, których jeszcze nie ma na rynku lub takich, które ze względu na cenę byłyby niedostępne. Ponadto udział w badaniach oznacza wyższy standard leczenia, za który płaci firma farmaceutyczna. Pacjenci leczeni onkologicznie stanowią 1/3 wszystkich uczestników badań klinicznych - co daje Narodowemu Funduszowi Zdrowia bezpośrednie oszczędności sięgające 130 mln złotych - wynika z raportu PwC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane