Raport: w Wielkopolsce coraz więcej osób zalega z płatnościami

PAP
opublikowano: 07-02-2012, 13:42

O ponad 10 tys. wzrosła w 2011 r. w Wielkopolsce liczba osób, które zalegały z płatnościami - powiedział we wtorek w Poznaniu prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand. Taki problem - według szacunków - w regionie pod koniec roku miało ponad 196 tys. osób.

Z przedstawionego we wtorek w Poznaniu raportu InfoDług 2011, przygotowanego przez spółkę Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że region zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem liczby nierzetelnych dłużników, znajduje się też w czołówce, biorąc pod uwagę wysokość zaległych płatności.

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego pod koniec 2011 r. zalegali z płatnościami o łącznej wartości ok. 3,32 mld zł, to ok. 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Najbardziej zadłużonymi są mieszkańcy Śląska, ich długi sięgają ponad 6,7 mld zł.

Wielkość przeterminowanych płatności w całym kraju wyniosła 35,48 mld zł na koniec 2011 r.

Jak poinformował Hildebrand, odsetek dłużników w Wielkopolsce, który wynosi 5,7 proc. plasuje województwo w środku stawki.

"Około jednej czwartej wszystkich dłużników w regionie to mężczyźni w wieku między 30 a 39 lat. Średnie zaległe zobowiązanie w województwie wielkopolskim wynosi obecnie ponad 16,9 tys. zł. W ciągu minionego roku zadłużenie to wzrosło o blisko 4,1 tys. zł" - poinformował Hildebrand.

Zaległości mieszkańców regionu są stosunkowo małe - ponad 60 proc. to kwoty poniżej 5 tys. zł.

Zobowiązania te wynikają m.in. z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, z tytułu alimentów, pożyczek oraz z niespłaconych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Jak podkreślił Hildebrand, wśród 20 najbardziej zadłużonych osób w Polsce nie ma mieszkańca Wielkopolski. Obecnym liderem tego rankingu jest mieszkaniec Mazowsza, który jest zadłużony na ponad 96 mln zł.

Raport InfoDług został opracowany na podstawie informacji zgromadzonych przez BIG InfoMonitor w Rejestrze Dłużników, danych z bazy Biura Informacji Kredytowej oraz Bankowego Rejestru Związku Banków Polskich.

Jak pokazują dane bankowe, niespełna 95 proc. Polaków spłaca zobowiązania terminowo. Liczba klientów podwyższonego ryzyka szacowana jest, według raportu, na ponad 2 mln w skali kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane