Raportowanie to nowy standard

Materiał partnera
opublikowano: 06-09-2017, 22:00

KOMENTARZ PARTNERA RELACJI

BOGDAN ZATORSKI

ekspert konsultingu biznesowego Sage

Od lipca 2016 r. wprowadzono w Polsce obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych w nowoczesnej postaci plików elektronicznych (JPK). Początkowo dotyczył on dużych firm, a wszystkie pliki przekazywano na żądanie służb skarbowych. Bardzo szybko, bo jeszcze 2016 r., wprowadzono raportowanie jednej struktury JPK_VAT, comiesięcznie i bez wezwania, stopniowo włączając kolejne grupy podatników. Od stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT będą tę strukturę przekazywać bez względu na skalę prowadzonej działalności. Również jednoosobowe firmy. To, że polskie służby skarbowe zbierają coraz więcej danych, nie jest przypadkowe — to ogólna europejska tendencja wykorzystania informatycznych narzędzi do automatycznego przetwarzania i wyłapywania istotnych informacji. Nie ma od tego odwrotu, bo dzięki informatyce analitycy potrafią precyzyjnie wskazywać podejrzane transakcje podlegające następnie szczegółowej kontroli. Nie można zatem oczekiwać, że raportowanie danych podatkowych to chwilowa moda albo nowinka techniczna, która przeminie i wystarczy ją przeczekać. Przeciwnie, Ministerstwo Finansów jest bardzo zadowolone z uzyskanych już efektów i planuje dalsze zmiany. Wyraźnie idziemy ścieżką rozwoju systemów raportowania podatków w postaci elektronicznej, zwłaszcza VAT. Podstawową formą rozliczania podatków są już dziś deklaracje elektroniczne. Co więcej, wprowadzane mają być kolejne rozwiązania, np. elektroniczne paragony fiskalne, a rozważane jest również zastąpienie podstawowej deklaracji VAT 7 plikiem JPK.

Konsekwencje rozwoju elektronicznych form rozliczania i raportowania podatków są niezwykle ważne dla przedsiębiorców. Większa precyzja oraz ogrom przekazywanych danych wymuszają zmiany w przedsiębiorstwach, w kierunku podniesienia jakości zbierania i przetwarzania informacji podatkowych. Największą korzyścią dla podatników jest uzyskanie przejrzystości i większej pewności co do rozliczeń podatkowych przedstawianych urzędom skarbowym. Nie da się bowiem uzyskać odpowiedniej jakości danych wyjściowych, np. plików JPK, bez uporządkowania procesów obsługi transakcji i rozliczeń podatkowych. Inną korzyścią jest przeciwdziałanie oszustwom podatkowym, które w ogólnym rozrachunku są niekorzystne dla przedsiębiorców, ponieważ wypaczają uczciwą konkurencję.

Wprowadzanie systemu elektronicznego raportowania ma też swoją cenę. W morzu podobnych transakcji komputery wyszukają te o podejrzanych cechach. W trakcie postępowania wyjaśniającego przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że dołożył należytej staranności nie tylko przy obsłudze tej konkretnej transakcji czy poprawnym rozliczeniu podatków, ale również już na etapie nawiązywania relacji handlowych z kontrahentem. To działanie z właściwą starannością w praktyce może okazać się bardzo trudne, pracochłonne i kosztowne zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Dlatego niezbędne jest kontynuowanie przez Ministerstwo Finansów cennej inicjatywy opracowania wskazówek dla przedsiębiorców w celu ułatwienia wykazania należytej staranności. Należyta staranność w obsłudze podatków jest niezwykle ważna nie tylko dla przedsiębiorców. To zagadnienie bezpośrednio dotyczy księgowych oraz, o czym nie wszyscy pamiętają, zarządzających przedsiębiorstwami. Przepisy karne i karno-skarbowe przydzielają odpowiedzialność konkretnym osobom. Zarządy firm nie powinny zatem o tym zapominać, organizując i nadzorując obsługę podatków. W konsekwencji elektroniczne raportowanie podatków zwiększa ryzyko odpowiedzialności podatkowej nie tylko przedsiębiorcy, czyli np. spółki, ale również osób w niej pracujących, a zajmujących się choćby pośrednio podatkami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

JPK