Rating KGHM w dół. Perspektywa? Negatywna

opublikowano: 07-12-2015, 22:00

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy KGHM z BBB do BBB-. Perspektywa ratingu jest negatywna.

Główną przyczyną obniżenia poziomu oceny ratingowej KGHM jest obserwowany w ciągu ostatnich miesięcy szybki spadek cen miedzi na światowych rynkach, któremu towarzyszą również spadki cen srebra i molibdenu — pozostałych surowców wydobywanych przez kopalnie grupy KGHM. Notowania surowców spadły już przy tym do poziomów, które mogą oznaczać generowanie przez całą grupę ujemnych wyników finansowych — napisano w uzasadnieniu.

Jak dodano, sytuację pogarsza spadek wartości aktywów, m.in. pakietu akcji Tauronu. Według agencji istnieje także poważne ryzyko, że (m.in. ze względu na silny spadek cen surowców) lubiński koncern będzie musiał w najbliższym czasie dokonać także kolejnych odpisów, tym razem dotyczących aktywów wydobywczych. Mogłoby to oznaczać pogorszenie — dotychczas wciąż jeszcze stosunkowo bezpiecznej — struktury pasywów spółki.

Do spadku oceny wiarygodności finansowej KGHM przyczyniło się także obserwowane w ciągu ostatnich kwartałów pogorszenie wskaźników płynności spółki, które (szczególnie na poziomie jednostkowym) przyjmują już według agencji zbyt niskie wartości.

EuroRating do czynników negatywnych zalicza także utrzymanie przez nowy rząd w mocy podatku od kopalin, który będzie stanowił dodatkowe obciążenie dla wyników finansowych KGHM nawet w sytuacji, kiedy spółka ta będzie generować straty na działalności operacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy