Ratownicy wznowili penetrowanie rejonu katastrofy w "Halembie"

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 22-11-2006, 09:03

Po kilkugodzinnej przerwie, związanej z przewietrzaniem wyrobiska w kopalni "Halemba", ratownicy wznowili akcję.

Po kilkugodzinnej przerwie, związanej z przewietrzaniem wyrobiska w kopalni "Halemba", gdzie we wtorek wybuchł metan, w środę po 8. rano ratownicy wznowili penetrowanie wyrobiska, gdzie znajduje się kilkunastu zaginionych górników.

"W wyniku wentylowania tego rejonu stężenia metanu spadły do takiego poziomu, który umożliwił bezpieczne wejście ratowników do wyrobiska" - powiedział PAP rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej.

Nie był w stanie oszacować, jak długo może zająć ratownikom dotarcie do poszukiwanych górników.

Madej sprecyzował wcześniejsze informacje o liczbie ciał zabitych górników, wydobytych już na powierzchnię. Udało się wydobyć ich sześć, a nie - jak wcześniej informowano - siedem.

Niepewna jest także liczba stwierdzonych już śmiertelnych ofiar katastrofy. Na podstawie relacji ratowników, ustalono, że w miejscu, do którego udało im się dojść, znajduje się osiem ciał. Udało się jednak wydostać z zagrożonego rejonu sześć zwłok.

Potem akcja ratownicza skoncentrowała się na wentylowaniu wyrobiska - ze względu na stężenie metanu ratownicy musieli zawiesić jego penetrowanie. Nie ma więc pewności, czy w miejscu, do którego wówczas doszli, rzeczywiście znajdują się dwa kolejne ciała, czy też w trudnych warunkach ratownicy nie oszacowali precyzyjnie liczby ofiar. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ratownicy wznowili penetrowanie rejonu katastrofy w "Halembie"