Rau: z Blinkenem rozmawialiśmy o szczycie Biden-Putin i Nord Stream 2

  • PAP
opublikowano: 19-06-2021, 15:14

Z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem romawialiśmy o szczycie Biden-Putin oraz o Nord Stream 2 i nakładaniu przez stronę amerykańską sankcji na firmy zachodnie zaangażowane w dokończenie tego projektu - poinformował w sobotę szef MSZ Zbigniew Rau.

W piątkowym komunikacie amerykański Departament Stanu podał, że w czwartkowej rozmowie szefów dyplomacji USA i Polski Blinken poruszył temat współpracy z Polską w sprawie zagrożeń związanych z gazociągiem Nord Stream 2.

"Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa wobec NATO i społeczności transatlantyckiej w odpowiadaniu na regionalne i globalne wyzwania. Sekretarz mówił również o naszej współpracy z Polską w celu zaradzenia zagrożeniu dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, związanemu z gazociągiem Nord Stream 2" - podał w komunikacie rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price.

Blinken miał również podkreślić "wagę obrony naszych demokratycznych wartości, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich", szczególnie w kontekście objęcia przez Polskę przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Do tego komunikatu minister Rau odniósł się w rozmowie z dziennikarzami.

„Nie mieliśmy okazji rozmawiać o wartościach demokratycznych, tudzież o wolności mediów” – powiedział minister.

„Mówiliśmy o dwóch rzeczach. Bardzo obszernie omawialiśmy kwestię szczytu Biden-Putin, a później rozmawialiśmy też o Nord Stream 2 i kwestii nakładania przez stronę amerykańską sankcji na firmy zachodnie, zaangażowane w dokończenie tego projektu” – poinformował.

Minister Rau uczestniczy w Turcji w Antalya Diplomacy Forum, międzynarodowej konferencji dotyczącej globalnych wyzwań dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane