Raytheon: offset za system Patriot z korzyścią dla całej zbrojeniówki

PAP
opublikowano: 14-11-2017, 10:34
aktualizacja: 14-11-2017, 10:35

Transfer technologii w ramach offsetu za zestawy Patriot obejmie technologie pozwalające na produkcję pocisków przechwytujących i użyteczne dla całego polskiego przemysłu zbrojeniowego, powiedział PAP prezes Raytheon Integrated Defense Systems Wes Kremer.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wyraził przekonanie, że jeszcze w listopadzie zostanie przedstawiony projekt umowy (Letter of Acceptance). Podkreślił, że strona polska dokona wyboru interesujących ją projektów offsetowych z oferty przedstawionej przez Raytheona. Do końca roku powinny być znane przedmiot i terminy dostaw.

"Myślę, że jesteśmy coraz bliżej celu. Po uzyskaniu zgody Kongresu USA, kolejnym krokiem będzie formalne przedstawienie Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych tzw. Letter of Acceptance, co prawdopodobnie stanie się jeszcze w tym miesiącu. Jego podpisanie nastąpi, miejmy nadzieję, do końca roku. Oczywiście, MON będzie mogło dokonać pewnych wyborów, jeśli chodzi o konfigurację i harmonogram tych pierwszych dostaw" – powiedział.

"Kiedy Polska zaakceptuje LoA, będzie to zasadniczo oznaczało podpisanie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych, a konfiguracja i harmonogram dostaw będą oczywiście częścią tej umowy" – zaznaczył.

Zapewnił, że firma wspiera przekazanie Polsce poszukiwanych przez nią technologii, choć ostateczne decyzje należą do władz USA.

"Są pewne obszary transferu technologii, których wymaga MON. Raytheon uwzględnił te wymogi, a nasza oferta offsetowa przewiduje serię projektów i powiązanych z nimi technologii, które zostaną przekazane w ramach pierwszej fazy objętej umową" - powiedział.

"Jest to oferta, więc to polskie firmy i polski rząd zdecydują, które propozycje akceptują. Przypomnę, że podstawową sprawą jest tu transfer takich technologii, które pozwolą polskiemu przemysłowi nie tylko wspierać, konserwować i eksploatować system Patriot, ale także zbudować fundament pod przyszłe technologie rozwijane już przez Polskę, takie jak system obrony Narew. Trzeba więc na to patrzeć jak na kompleksowy pakiet technologii" – zaznaczył.

Zapewnił, że pewne technologie pozyskane w ramach offsetu związanego z programem Wisła, mogłyby być wykorzystane także w innych programach, jak program obrony powietrznej niższej warstwy Narew.

"Różne technologie rakietowe - czy chodzi o systemy napędu, czy naprowadzania - mają dość ogólną naturę i wiele potencjalnych zastosowań. Oczywiście, różne aspekty zarządzania programem, zarządzania wykonawcami w programach technologicznych będą objęte transferem wiedzy w programie Wisła i mogą znaleźć szerokie zastosowanie nie tylko w przyszłych programach, takich jak Narew, ale ogólnie w polskim przemyśle obronnym" – powiedział Kremer.

"Bardzo ważne jest także moim zdaniem to, że kiedy cały program Wisła dobiegnie końca, Polska będzie dysponowała najnowszą i najnowocześniejszą na świecie wersją systemu Patriot, obejmującą dookólny radar AESA i nowy pocisk SkyCeptor. Co więcej, polski przemysł będzie produkował znaczącą część tego systemu, i to nie tylko na potrzeby Polski, ale również jako długofalowy dostawca do innych użytkowników Patriota na świecie" – zapewnił.

Prezes zwrócił uwagę, że przygotowana przez korporację Raytheon oferta zawiera propozycje, spośród których strona polska będzie mogła dokonać wyboru. "Nasza oferta offsetowa liczy ponad 5 tys. stron i obejmuje bardzo liczne technologie, przy czym na to, co oferujemy w fazie pierwszej, mamy odpowiednie licencje oraz zgodę rządu Stanów Zjednoczonych” - dodał.

"Oczywiście o tym, które technologie Polska będzie chciała pozyskać, zadecydują MON i PGZ. Warto podkreślić, że Raytheon jest obecny w Polsce już od kilku lat i że niektóre polskie firmy już produkują sprzęt dla systemu Patriot. Ponadto od niemal trzech lat odbywamy wizyty studyjne poznając możliwości polskiego przemysłu. Dzięki temu, gdy pisaliśmy ofertę offsetową, wiedzieliśmy już, do których firm możemy po prostu przekazać technologie, a w których obszarach musimy zbudować nowe kompetencje. Ta wiedza o umiejętnościach polskich przedsiębiorstw pozwala nam wierzyć, że transfer technologii przebiegnie pomyślnie" - dodał.

"Jeśli dobrze rozumiem polskie prawo, umowa offsetowa musi zostać zaakceptowana i podpisana przed podpisaniem przez oba rządy dokumentu LoA. Oczywiście to nie jest tak, że przedstawiliśmy 5 tys. stron, których nikt wcześniej nie widział. Współpracowaliśmy blisko z PGZ nad obszarami transferu technologii, podpisaliśmy też listy intencyjne z poszczególnymi polskimi firmami, których ten transfer będzie dotyczył. Zatem te 5 tys. stron oferty offsetowej to formalne przedłożenie projektów, które były wcześniej dyskutowane i koordynowane. Nie sądzę, żeby były tam jakieś niespodzianki" – zaznaczył Kremer.

Częścią bezpośredniej oferty rządu USA ma być także wymagana przez Polskę integracja baterii Patriot z wprowadzanym w wojskach lądowych USA nowym systemem zarządzania polem walki – IBCS, produkowanym przez firmę Northrop Grumman. "Wiadomo, że MON życzy sobie jak najszybszej integracji systemu IBCS. Z dokładnymi datami trzeba jeszcze poczekać, ponieważ harmonogram i ceny zostaną określone w formalnym dokumencie LoA, więc nie mogę mówić o szczegółach" – zastrzegł Kremer.

Za przedwczesne uznał także wskazywanie możliwych dat dostaw pocisków SkyCeptor, opracowywanych w kooperacji amerykańsko-izraelskiej. "Jak wiadomo, oferta dotycząca drugiej fazy nie została jeszcze złożona, więc nie mogę podać konkretnych ram czasowych. Chcielibyśmy jednak rozpocząć dotyczący jej transfer technologii i know-how już w fazie pierwszej, po to żeby móc produkować SkyCeptora w Polsce w fazie drugiej. Współpracujemy więc ściśle z PGZ i przyglądamy się obszarom transferu technologii o dłuższej perspektywie czasowej, aby uruchomić te projekty odpowiednio wcześniej, tak by zrealizować cel najważniejszy, to jest na czas zrealizować dostawy uzbrojenia" – powiedział.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o zakres transferu technologii i jego ograniczenia, "ostateczną listę określi rząd Stanów Zjednoczonych". "Tak jak powiedziałem, zapewnimy transfer technologii w najwyższym możliwym zakresie. Wiemy, że były prowadzone rozmowy, że polski rząd prosił rząd Stanów Zjednoczonych o ponowne zastanowienie się nad tą listą. Nie mogę jednak mówić o szczegółach transferu technologii, gdyż jest kwestia podlegająca decyzji rządu Stanów Zjednoczonych. My ze swojej strony będziemy wspierać transfer technologii do Polski w możliwie najszerszym zakresie" – podkreślił.

Zauważył, że "jest to zgodne z memorandum intencji podpisanym w trakcie lipcowej wizyty w Polsce prezydenta Donalda Trumpa, w którym uzgodniono, że transfer technologii do Polski będzie zrealizowany w maksymalnym stopniu dozwolonym przepisami i polityką Stanów Zjednoczonych".

W październiku Raytheon złożył ofertę offsetową deklarując transfer technologii do polskiego przemysłu zbrojeniowego na najwyższym poziomie, na jaki zezwala amerykańskie prawo.

We wrześniu korporacja zadeklarowała, że transfer ma pozwolić na 50-procentowy udział polskiego przemysłu i objąć np. systemy łączności, podwozia, wyrzutnie i zarządzanie projektem. Amerykanie zastrzegli, że nie będą mogli przekazać algorytmów, kodów źródłowych ani technologii głowicy naprowadzającej i wieloimpulsowych silników rakietowych zwiększających prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel.

Zgodnie z memorandum podpisanym w lipcu dostawy miałyby zostać podzielone na dwie fazy. W pierwszej fazie Polska otrzymałaby cztery jednostki ogniowe (tj. dwie baterie z 12 wyrzutniami) w najnowszej dostępnej wersji, uzbrojone w pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE i wyposażone w radar sektorowy. W późniejszej fazie Polska miałaby otrzymać baterie uzbrojone także w tańsze pociski SkyCeptor, opracowane przez USA i Izrael, oraz radar o polu obserwacji 360 stopni. Tak jak dostawy, tak i offset ma zostać podzielony na dwie fazy.

Według MON dostawy w pierwszej fazie mogłyby się rozpocząć pod koniec 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu