Razem znaczy efektywniej

Agnieszka Żmudzińska
20-10-2010, 00:00

W ramach projektu Zaprojektuj Swój Zysk (ZSZ) powstaje sieć partnerskich organizacji.

W ramach projektu Zaprojektuj Swój Zysk (ZSZ) powstaje sieć partnerskich organizacji.

Przystępując do ZSZ instytucje partnerskie wraz z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego (IWP) tworzą profesjonalne otoczenie biznesowe, umożliwiające przedsiębiorcom i projektantom współpracę we wprowadzaniu wzornictwa przemysłowego. Do sieci partnerów projektu ZSZ przystępują organizacje ogólnopolskie i regionalne, które chcą wspierać rozwój polskich przedsiębiorstw, realizując jednocześnie swoje cele statutowe, a także są zainteresowane czynnym promowaniem idei zwiększania innowacyjności i rozwoju firm poprzez wzornictwo.

Są chętni

Partnerami projektu ZSZ zostało już kilkanaście organizacji, w tym m.in. agencje rozwoju regionalnego, ogólnopolskie stowarzyszenia branżowe, jednostki samorządu terytorialnego, inkubatory przedsiębiorczości i parki technologiczne. Stale do IWP zgłaszają się kolejne instytucje i ośrodki, zainteresowane przystąpieniem do sieci, w tym uczelnie, specjalistyczne ośrodki branżowe i regionalne instytucje finansujące.

Organizatorzy projektu zakładają, że w sumie ogólnopolska sieć współpracy będzie liczyła co najmniej 30 organizacji. Ich wspólne działania będą się przyczyniały do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wzornictwu nie tylko w czasie realizacji projektu, ale także po jego zakończeniu. Działania sieci partnerów pozwalają bowiem nie tylko na przekazywanie wiedzy wytworzonej w projekcie ZSZ, ale także — a może przede wszystkim — na synergię działań na rzecz przedsiębiorców i projektantów, realizowanych przez poszczególne organizacje partnerskie.

Przystępując do sieci współpracy, partnerzy włączają do działań realizowanych planowo w ramach ZSZ własną ofertę dla grupy docelowej projektu. W efekcie przedsiębiorcy i projektanci mają szansę zyskać wiedzę nie tylko o metodyce współpracy w procesie rozwoju nowego produktu (wypracowanej i upowszechnianej w ramach ZSZ), ale i m.in. o uwarunkowaniach prawnych tej współpracy, źródłach finansowania poszczególnych etapów rozwoju projektu wzorniczego, możliwościach uzyskania w regionie wsparcia własnych działań producentów i projektantów.

Dobre efekty

Przykładowym efektem dotychczasowej współpracy IWP z partnerami są zorganizowane już po raz drugi wydarzenia w ramach Dni Biznesu Kreatywnego w Gdyni. Dzięki wsparciu partnerów z regionu, to jest Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Agencji Rozwoju Pomorza, w czerwcu zorganizowano w Gdyni warsztaty ZSZ dla przedsiębiorców, warsztaty dla projektantów wzornictwa przemysłowego i sesję networkingową, podczas której uczestnicy projektu i przedsiębiorcy z Pomorza mogli nawiązać relacje biznesowe i zainicjować współpracę. W Parku prezentowano także wystawy dobrych praktyk, realizowane w projekcie ZSZ w ramach upowszechniania wzornictwa. Wsparcie merytoryczne i promocyjne pozostałych ogólnopolskich i regionalnych organizacji partnerskich zagwarantowało sukces tego przedsięwzięcia.

Podobne działania są podejmowane także w innych regionach. Dzięki współpracy z partnerami projektu warsztaty ZSZ odbyły się we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Do końca roku wiedzę o zasadach efektywnej współpracy w procesie rozwoju nowego produktu i zarządzania zespołem w projekcie wzorniczym będą mogli uzyskać także przedsiębiorcy zapraszani do udziału w warsztatach ZSZ przez partnerów projektu z Łodzi, Szczecina, Torunia i Kalisza.

Organizatorzy liczą, że dzięki projektowi ZSZ zostanie nawiązana trwała współpraca między organizacjami i instytucjami, które dzięki w przyszłości podejmą nowe wspólne inicjatywy na rzecz wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, także z wykorzystaniem wzornictwa.

Opinie partnerów

Leszek Wojtasiak

wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Rozwój sektorów kreatywnych, szczególnie designu, to jedno z priorytetowych zadań realizowanych przez samorząd województwa wielkopolskiego. Naszym celem jest podniesienie świadomości przedsiębiorców i wszystkich mieszkańców Wielkopolski w zakresie zrozumienia potrzeby kreowania polityki designu jako narzędzia walki z konkurencją na rynku europejskim i światowym. Stąd decyzja o włączeniu się Wielkopolski w sieć partnerską ZSZ. Mam nadzieję, że pozwoli ona na jeszcze lepszą promocję naszych inicjatyw, wzmacniając działania w zakresie rozwoju wzornictwa przemysłowego w naszym regionie.

Katarzyna Matuszak

kierownik działu rozwoju przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza

Udział Agencji Rozwoju Pomorza w projekcie ZSZ pozwolił na rozwinięcie innych obszarów naszej aktywności. Temat wzornictwa przemysłowego i designu stał się np. jednym z motywów przewodnich Pomorskiego Forum Przedsiębiorczości, gromadzącego co roku kilkuset przedsiębiorców z województwa pomorskiego. Znaczenie wzornictwa w rozwoju przedsiębiorstw to również ważny motyw nowego projektu ARP "Patent na własność", gdzie dzięki funduszom europejskim będziemy upowszechniać wiedzę o ochronie własności intelektualnej, w tym znaków towarowych i wzorów przemysłowych. ZSZ to dostęp do aktualnej specjalistycznej wiedzy na temat wzornictwa przemysłowego i inspiracja do poszerzania wiedzy m.in. pomorskich przedsiębiorców.

Piotr Sadowski

prezes Fundacji "Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości"

Ważnym etapem działań naszej Fundacji na rzecz wdrażania design i innowacji było podpisanie umowy z IWP w ramach projektu ZSZ. Dzięki temu możemy przekazywać specjalistyczną wiedzę dotyczącą wzornictwa przemysłowego przedsiębiorcom z Kalisza i południowej Wielkopolski. Współpraca w ramach projektu ZSZ zapewnia możliwość wymiany doświadczeń z ośrodkami bardziej zaawansowanymi w wykorzystaniu wzornictwa przemysłowego. Poprzez tę współpracę zamierzamy też wzmacniać i pobudzać gospodarkę regionalną, wspierać rozwój przedsiębiorczości bazującej na designie, pomagać w tworzeniu i rozwoju innowacyjnych firm, promować i wspierać wdrażanie wzornictwa przemysłowego i nowych technologii, ułatwiać dostęp do potencjału naukowo-badawczego jednostek naukowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Żmudzińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Razem znaczy efektywniej