RBI i Alior zakończyły rozmowy ws. Polbanku

opublikowano: 07-12-2016, 21:11

Raiffeisen Bank International (RBI) poinformował o zakończeniu rozmów z Alior Bankiem w sprawie sprzedaży Raiffeisen Bank Polska.

 Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że sprzedaż zablokowało PZU finalizujące negocjacje w sprawie przejęcia 33-procentowego pakietu Pekao SA.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

 - Austriacy poinformowali KNF we wtorek, że uzgodnili i zaaprobowali transakcję sprzedaży polskiego Raiffeisena, ale w środę zablokowała ją rada nadzorcza Aliora – mówi informator „Pulsu Biznesu”.

 Warunki sprzedaży Raiffeisen Polbanku były już od kilku tygodni wynegocjowane, brakowało jedynie podpisów pod dokumentami. PZU zwlekało, czekając na finał negocjacji w sprawie Pekao SA.

 Raiffeisen Polbank przygotowywał się do debiutu giełdowego równolegle do negocjacji z inwestorem strategicznym, poinformowała Reutersa rzeczniczka RBI.

Wynika to ze zobowiązań austriackiego banku wobec regulatora. Gdy RBI przejmował Polbank w 2012 roku, zobowiązał się uplasować na giełdzie 15-procentowy pakiet akcji do połowy 2016 roku. Ponieważ rozmowy z inwestorem strategicznym szły opornie, KNF wydłużył termin na IPO do końca tego roku.

RBI poinformował, że w związku z wprowadzonymi już rozwiązaniami oczekuje osiągnięcia do końca roku docelowego wskaźnika kapitałowego CET 1 na poziomie co najmniej 12 proc. „bez żadnych nadzwyczajnych działań” pomimo fiaska rozmów.

Alior Bank ogłosił w drugiej połowie września, że ma  wyłączność na negocjacje z Raiffeisen Bank International w sprawie nabycia podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska. Równolegle sprzedawana część leasingowa trafiła do PKO BP. PKO Leasing przejęło na początku listopada Raiffeisen Leasing Polska za 850 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy