RBP: Czwartkowa stabilizacja na rynkach

RBP
27-08-2010, 09:26

Złoty wzmacniał się wczoraj nieznacznie w  kierunku poziomu 3,9750. Naszej walucie pomagało nieznaczne polepszenie sentymentu na rynkach finansowych (odbicie na rynkach akcji w Europie, wzrost eurodolara). Jednak wieczorem naszego czasu doszło do korekty i dziś rano euro rozpoczęło notowania w okolicach 3,99.

Wydaje się, że wczorajsza poprawa nastrojów na rynkach była krótkotrwała, co powinno przekładać się (przynajmniej w niewielkim stopniu) na presję na osłabienie złotego. W ciągu dnia można oczekiwać większej zmienności przy okazji publikacji zrewidowanych danych o PKB w USA za II kw. oraz wystąpienia prezesa FED Bena Bernanke w ramach spotkania bankierów centralnych z całego świata w Jackson Hole.
W czwartek trwało zapoczątkowane we wtorek lekkie wzrostowe odbicie na rynku eurodolara. EURUSD chwilowo przełamał opór 1,2730 (maksimum 1,2760), ale dziś wraz ze wzrostem awersji do ryzyka oscyluje wokół poziomu 1,2720. W dalszej części dnia oczekujemy większej zmienności, a bardziej prawdopodobne wydaje się umocnienie dolara.

W czwartek na polskiej giełdzie mogliśmy obserwować lekkie odbicie. WIG20 zyskał na otwarciu prawie 0,8%. Potem stabilizował się na niższych poziomach, ale po publikacji nieco mniejszej niż oczekiwano (ale obiektywnie wysokiej) liczby nowych podań o zasiłek w USA, zyskiwał prawie 1%. Na koniec sesji obserwowaliśmy zniwelowanie zysków do jedynie 0,3%, co prawdopodobnie oznacza realizację zysków. Wszystko to naszym zdaniem wskazuje, że mieliśmy do czynienia z lekką korektą spadków ze wcześniejszych dni tygodnia. Taką teorię potwierdza przebieg sesji w USA. S&P500 po lekkich wzrostach na otwarciu szybko zaczął tracić i ostatecznie spadł o ok. 0,8%. Cieżko przypisać tę zniżkę jakiejś konkretnej informacji.

Dziś na polskiej giełdzie najbardziej prawdopodobna wydaje się stabilizacja notowań wokół poziomu wczorajszego zamknięcia. Po południu zmienność może wzrosnąć z powodów, o których pisaliśmy w części walutowej.

Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / RBP: Czwartkowa stabilizacja na rynkach