RBP: Dziś dane z rynku pracy

RBP
opublikowano: 16-12-2010, 09:23

Dziś poznamy kolejne wyniki z gospodarki za  listopad. GUS opublikuje dane nt. dynamiki wynagrodzeń oraz zatrudnienia w  sektorze przedsiębiorstw. Spodziewamy się, że płace wzrosły w ubiegłym miesiącu o około 4,9%r/r. Nieco mniej optymistyczny jest konsensus rynkowy, który zakłada wzrost wynagrodzeń o 4,4%r/r wobec wzrostu o 3,9%r/r miesiąc wcześniej.

Zgodna z oczekiwaniami rynku jest nasza prognoza wzrostu zatrudnienia w listopadzie: 2,2%r/r wobec przyrostu o 2,1%r/r w październiku.

Komentarz walutowy

Podczas wczorajszych notowań eurozłoty kontynuował wahania w rejonie 3,98, tylko przejściowo wzrastając do bariery 4,0. Apetytowi na polską walutę nie sprzyjał słaby sentyment na rynkach europejskich, m.in. za sprawą informacji od agencji Moody’s o możliwej obniżce ratingu Hiszpanii. W efekcie traciła także wspólna waluta, która wobec dolara osłabiła się do poniżej 1,33 i dziś rano testuje dolne ograniczenie przedziału w którym kurs porusza się od kilku sesji, tzn. rejonów 1,32.

Podczas dzisiejszej sesji wahania najprawdopodobniej będą determinowane licznymi publikacjami makroekonomicznymi, zarówno z Polski, jak i ze strefy euro oraz Stanów Zjednoczonych. Eurozłoty może ponownie testować okolice 3,98, jednak szanse na wyraźne zejście w dół kursu są naszym zdaniem niewielkie.

Komentarz giełdowy

Środowa sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się w kiepskich nastrojach. W efekcie główne indeksy przez większą część dnia pozostawały na minusie. Na polskim parkiecie końcówka sesji przyniosła jednak wyraźne wybicie, a WIG20 po raz kolejny w ciągu ostatnich sesji pobił rekord trwającej od 2009 roku hossy docierając do 2787pkt.

W słabszych nastrojach zakończyła się sesja w Europie Zachodniej, gdzie parkietom ciążyły informacje o możliwej obniżce ratingu Hiszpanii. Natomiast w Stanach Zjednoczonych notowania wsparły na początku sesji kolejne dobre dane z amerykańskiej gospodarki. Jednak optymizm za oceanem nie okazał się trwały i ostatecznie notowania zakończyły się nieznacznie pod kreską.

Dziś podobnie jak na rynku walutowym sesja przebiegnie najprawdopodobniej w rytm publikacji makroekonomicznych. Po słabych wynikach sesji za oceanem i utrzymujących się obawach o sytuacje w strefie euro, potencjał do zwyżek na parkietach Europy pozostaje jednak ograniczony.

Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane