RCM: Chiny utrzymają wzrost PKB na poziomie 8 proc. w 2009 i w 2010 r.

Analizy Online
13-11-2009, 12:24

Chiński rynek akcji w ostatnich miesiącach zdecydowanie wyprzedził pozostałe emerging markets, co w opinii Raiffeisen Capital Management ma związek z serią dużych ofert publicznych - donoszą Analizy Online.

Na tle indyjskich, chińskie akcje wydają się nieco tańsze, ale nie można o nich powiedzieć, że są jeszcze tanie. Po tak silnych wzrostach, wielu obserwatorów zaczęło nawet mówić o kolejnej rozwijającej się bańce. Jednak zdaniem Angeliki Millendorfer, Head of Emerrging Markets Equities w RCM, obecny poziom wskaźników C/Z (cena/zysk) oraz C/WK (cena/wartość księgowa) nie potwierdza tej tezy. Bardziej właściwe jest raczej stwierdzenie, że obecny poziom wycen jest neutralny. Analitycy zakładają, że zyski spółek w Chinach powinny w przyszłym roku wzrosnąć o +25%.

W tej sytuacji wygląda na to, że Chiny są na dobrej drodze, aby osiągnąć zakładane tempo wzrostu w 2009 roku, czyli wzrost PKB na poziomie 8%. W kolejnym roku Chiny powinny rozwijać się, w co najmniej takim samym tempie, jak w roku bieżącym. Jednak trzeba pamiętać, że obraz chińskiej gospodarki byłby dużo gorszy gdyby nie ogromne środki, które rząd wydał na programy stymulujące. Wydatki rządowe w 25% skompensowały spadku eksportu. Wzrost kredytów był w bieżącym roku bardzo wysoki i wzmocnił zarówno inwestycje a także konsumpcję. Pojawiają się jednak pytania czy taki poziom kredytowania można podtrzymać w przyszłości, tym bardziej że jego gwałtowny wzrost nastąpił po okresie stagnacji.

Za: RCM, More upside potential for Emerging market stock despite a huge rally this year


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Analizy Online

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RCM: Chiny utrzymają wzrost PKB na poziomie 8 proc. w 2009 i w 2010 r.