RCSS: Wzrost PKB w IV kwartale wyniesie co najmniej 4,2 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-12-2005, 12:29

Wzrost gospodarczy w IV kwartale 2005 roku wyniesie co najmniej 4,2 proc. wobec 3,7 proc. w III kwartale 2005 - prognozuje Rządowe Centrum Studiów Strategicznych (RCSS) po publikacji danych o polskiej gospodarce za III kwartał 2005 roku.

Wzrost gospodarczy w IV kwartale 2005 roku wyniesie co najmniej 4,2 proc. wobec 3,7 proc. w III kwartale 2005 - prognozuje Rządowe Centrum Studiów Strategicznych (RCSS) po publikacji danych o polskiej gospodarce za III kwartał 2005 roku. 

    Według danych GUS, PKB wzrósł w III kwartale 2005 roku o 3,7 proc. po wzroście o 2,8 proc. w II kwartale 2005 roku i 2,1 proc. w I kwartale 2005 roku. Nakłady brutto na środki trwałe w III kwartale 2005 r. wzrosły o 5,7 proc. wobec wzrostu o 3,8 proc. w II kwartale 2005 r. i 1,2 proc. w I kwartale.

    Ekonomiści spodziewali się, że wzrost gospodarczy w III kwartale wyniósł 3,4 proc., a dynamika inwestycji 5,2 proc. Szacunki oscylowały odpowiednio w przedziałach 3,1-3,7 proc. i 2,8-6,5 proc.

    "O wzroście gospodarczym w 2005 roku decyduje popyt zewnętrzny, przy czym jego znaczenie w III kwartale nieco osłabło wobec przyspieszenia wzrostu popytu krajowego" - napisali autorzy grudniowego raportu makroekonomicznego RCSS.

    W ich opinii, zgodnie z prognozą dynamika PKB jest coraz wyższa, ale skala wzrostu gospodarczego odbiega od wcześniejszych oczekiwań. Nadal na niskim poziomie stabilizuje się popyt konsumpcyjny, stymulowany wolno zwiększającym się funduszem płac w sektorze przedsiębiorstw i stagnacją realnych świadczeń społecznych.

    Według nich, III kwartał potwierdził nadzieje na przyspieszenie w najbliższym okresie działalności inwestycyjnej. Wyraźnie zaznacza się rosnący trend nakładów brutto na środki trwałe.

    Według ekonomistów RCSS, dane GUS wyraźnie wskazują na umacnianie się ożywienia gospodarczego i zmniejszenie nierównowagi wewnętrznej i zewnętrznej.  

    "Utrzymuje się wzrostowy trend w budownictwie i w obrotach handlu wewnętrznego. Pomimo umocnienia złotego czynnikiem napędowym gospodarki pozostaje eksport, w następnych miesiącach będą inwestycje. W rezultacie wzrosną przychody przedsiębiorstw, wysoka jest rentowność ich produkcji, wskaźnik płynności zdecydowanie przekracza poziom uważany przez banki za bezpieczny" - napisali  raporcie.

    Eksperci RCSS prognozują, że w IV kwartale 2005 roku wzrost PKB może wynieść co najmniej 4,2 proc., natomiast wzrost inwestycji może przekroczyć 6 proc.  

    "Jest bardzo prawdopodobne, że czwarty kwartał przyniesie dalszą poprawę tempa wzrostu inwestowania, ale w skali całego roku będzie ono znacznie niższe niż to założono w ustawie budżetowej na bieżący rok (12,9 proc.), a także od uzyskanego w 2004 roku (5,3 proc.)" - uważa RCSS.

    Pomimo wahań kursu złotego coraz więcej firm preferuje produkcję eksportową. W opinii ekspertów RCSS eksport może się w tym roku zwiększyć o około 17 proc. wobec 25,6 proc. wzrostu w 2004 roku.

    Według Centrum, wyższy wzrost dochodów niż wydatków budżetu państwa i samorządów terytorialnych pozwala przewidywać, że bieżący rok może być najkorzystniejszym od szeregu lat rokiem dla finansów publicznych. Relacja ich deficytu do PKB prawdopodobnie nieznacznie tylko przekroczy 3 proc. wobec 4,5-5 proc. w latach 2002-2004.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane