Realizacja zysków

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-10-2006, 00:00

Wtorek nie był najlepszym dniem dla inwestorów handlujących na amerykańskich giełdach. Po poniedziałkowym rekordzie wszech czasów indeksu Dow Jones, kolejnego dnia gracze realizowali zyski zachęcani do zamykania pozycji na rynku akcji słabymi danymi makro i wzrostem nerwowości na rynku paliw.

Cena baryłki ropy waha się w pobliżu poziomu 60 dolarów i pozostaje niestabilna w obliczu niekorzystnych dla rynku decyzji (zmniejszenie wydobycia) największych eksporterów zrzeszonych w organizacji OPEC. To ponownie zwiększa presję inflacyjną i grozi dalszymi podwyżkami stóp procentowych.

Ceny produkcji spadły w USA we wrześniu najwięcej od trzech lat. To rezultat najsilniejszej przeceny cen energii w okresie ostatnich 20 lat. Zaniepokoiło to producentów ropy więc obserwujemy z ich strony swoisty kontratak. Z kolei amerykański Fed zapewne będzie brał pod uwagę 0,6-proc. wzrost cen produkcji w ujęciu bazowym, najmocniejszy od stycznia 2005.

O przebiegu notowań decydowały też publikacje kolejnych raportów kwartalnych. Doskonałe wyniki minionych trzech miesięcy, pozwoliły spółce Johnson & Johnson brylować w gronie największych blue chipów.

Silnie zmienił się trend na rynku spółek technologicznych. Spadały ceny dotychczasowych liderów wzrostów w tym segmencie rynku. Podstawą do korekty stało się obniżenie rekomendacji dla papierów Intela. Taką decyzję podjęli analitycy Goldman Sachs, sugerujący obecnie zachowanie „neutralnej” pozycji na akcjach największego producenta mikroprocesorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu