Realne problemy na wirtualnym kongresie

ŁK
opublikowano: 22-06-2020, 22:00

Przyszłość sektora finansowego, transformacja cyfrowa, zielona gospodarka, praca zdalna i czas wolny, a to wszystko w cieniu COVID-19 — to tematy poruszane podczas Europejskiego Kongres Finansowy.

Kilka miesięcy temu nikt nie spodziewał się, że dziesiąty, jubileuszowy Europejski Kongres Finansowy, który tradycyjnie w czerwcu odbywał się w Sopocie, będzie miał taki przebieg. Pandemia koronawirusa spowodowała, że organizatorzy zmuszeni zostali przenieść wydarzenie do internetu. W dniach 15-17 czerwca odbyło się kilkanaście wirtualnych debat z udziałem kilkudziesięciu ekspertów. Tematem przewodnim rozmów były oczywiście kryzys wywołany pandemią oraz recepty na to, jak poradzić sobie z tym niespodziewanym tąpnięciem, które dotknęło całą światową gospodarkę. Jednym z rozwiązań ma być zielona transformacja.

Czas na „zielone” miejsca pracy:
Czas na „zielone” miejsca pracy:
Ekologiczne projekty firm i idące w ślad za nimi zatrudnienie pracowników o nowych kompetencjach będzie miało ogromny wpływ na wychodzenie z kryzysu po pandemii – mówił podczas EKF Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Fot. Bloomberg

— Choć teraz wszyscy mówią o COVID-19, to należy pamiętać, że zagrożenia klimatyczne są równie poważne. Odbudowa światowej gospodarki będzie „zielona” albo jej w ogóle nie będzie — stwierdził Jean

Lemierre, przewodniczący rady nadzorczej grupy bankowej BNP Paribas. Podobnego zdania jest Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

— Zielona transformacja jest niezbędna. Choćby dlatego, że daje okazję do utworzenia wielu miejsc pracy — mówił podczas EKF.

Zdaniem Teresy Czerwińskiej, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, roczne inwestycje w dziedzinie zielonej gospodarki w całej UE można szacować na 470 mld EUR.

— Do zielonych inwestycji należy też dołożyć drugi element, czyli wydatki na transformację cyfrową. Szacujemy je na około 125 mld EUR rocznie. To powinny być dwie nasze główne odpowiedzi na obecny kryzys — stwierdziła była wiceminister finansów.

W kontekście zielonej transformacji bardzo ważne będą działania banków centralnych i całego europejskiego sektora finansowego. Dlatego kluczowe jest, by ten jak najlepiej poradził sobie z kryzysem. A czasy dla banków nie są łatwe. Choć po wybuchu pandemii banki bardzo szybko zbudowały mechanizmy, które pomogły przetransportować publiczne pieniądze (zarówno unijne, jak i krajowe) do przedsiębiorstw, to nie odbyło się to dla nich bezboleśnie, zwłaszcza że już wcześniej nie sprzyjały im takie rozwiązania jak np. podatek bankowy, a ostatnio kolejnym ciosem dla sektora było obniżenie stóp procentowych przez RPP.

— Kiedy wychodzimy z kryzysu, warto patrzeć na dłuższą perspektywę niż rok czy dwa lata. Mechanizm gospodarki bardzo łatwo rozregulować. Warto zastanowić się, jak nie zniszczyć mechanizmu rynkowej alokacji kapitału. Banki pełnią w niej rolę służebną — mówił Leszek Pawłowicz, dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej i koordynator kongresu.

Według szacunków ZBP obniżki stóp i rosnące ryzyko kredytowe spowodują, że w tym roku zysk polskiego sektora bankowego zmniejszy się z ubiegłorocznych 14,2 mld zł do zaledwie 2-3 mld zł. Receptą na utrzymanie w miarę dobrej kondycji sektora bankowego powinny być sprawne procesy restrukturyzacyjne oparte na rozwiązaniach pomocowych proponowanych przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Podczas EKF wiele czasu poświęcono też zmianom, które w związku z pandemią zachodzą na rynku pracy, a także w zwyczajach zakupowych i związanych ze spędzaniem wolnego czasu przez Polaków. Z raportu SpotDaty i firmy Provident, który omawiany był podczas debaty zorganizowanej przez „Puls Biznesu”, wynika, że aż 41 proc. Polaków podczas tzw. lockdownu pracowało zdalnie.

Czy nadal tak będzie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre korporacje już zapowiadają, że nowe rozwiązania już się sprawdziły i nawet po ustaniu pandemii w jakimś stopniu utrzymają pracę online. Inne firmy nie zamierzają tego robić. Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy dewelopera Ghelamco Poland, wskazał na globalną korporację, która jeszcze przed pandemią zrobiła eksperyment i wysłała część pracowników, by pracowali w domu. Przez trzy miesiące ich wydajność rosła. Po kolejnych trzech doszła do takiego poziomu, jaki był wcześniej w biurze. A po trzech kolejnych spadła, i to aż o 30 proc. Nie ma więc jednej recepty na to, czy pracować zdalnie czy w biurze.

— Trzeba być po prostu wyczulonym na potrzeby pracownika i na funkcje zespołu i na tej podstawie podejmować decyzje — podsumowała Katarzyna Szerling, członkini zarządu Provident Polska.

Jak obecne prognozy sprawdzą się w praktyce? Czas pokaże. Kolejna okazja do dyskusji na te tematy w ramach EKF powinna nadarzyć się już jesienią. Organizatorzy zakładają bowiem, że stacjonarna odsłona kongresu odbędzie się w tym roku w Sopocie wyjątkowo w dniach 12-14 października.

Sprawdź program webinaru "Jak unikać problemów finansowych i skutecznie zarządzać swoimi finansami" 21 lipca, 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁK

Polecane