Recenzje

Grażyna Sobolewska
opublikowano: 15-03-2002, 00:00

Stanlee Phelps,

Nancy Austin

Kobieta asertywna

Człowiek bez względu na płeć miewa problemy w kontaktach z otoczeniem, odczuwa niepewność przed wystąpieniami publicznymi, boi się szefa, nie potrafi odmówić kolejnej przysługi notorycznemu naciągaczowi i dla świętego spokoju wyprowadza psa poza kolejką.

Być może na współczesną amerykańską kobietę czyha więcej pułapek niż na przedstawicieli płci wręcz przeciwnej, ale w porównaniu z rzeczywistością, z jaką musi uporać się przeciętna Polka, jest to kaszka z mlekiem.

Zgadzam się z tym, że asertywności można się nauczyć, ale trzeba zacząć bardzo wcześnie, a niestety nie sprzyja temu ani tradycyjne wychowanie, ani tym bardziej rozwiązania prawne. Lepsze bite niż zdechłe, dzieci i ryby głosu nie mają i tak dalej. Dziecko można uderzyć, odesłać do kąta, poszarpać, potarmosić. Można przynajmniej raz w tygodniu wyzwać od baranów, matołów, a potem jak wyrośnie w respekcie dla siły, chamstwa i nietolerancji, można dąć mu do łapy książkę o budowaniu postaw asertywnych i niech sobie radzi. Nauczy budować szacunek dla siebie i nie straci przy tym roboty, nie podaruje klepania po tyłku, wyrzuci na zbitą buzię męża pijusa zamiast prosić o azyl sąsiadów, i wychowa sama gromadkę drobiazgu uczepionego spódnicy. Z której to bajki? Asertywność bez odpowiedniego zaplecza i wychowania przypomina desperację samobójcy, który w liście pożegnalnym nawymyśla wrogom.

Wydawca: Rebis

- Zalety

Sympatyczna lektura.

- Wady

Poziom problemów, z jakimi usiłują radzić sobie autorki, osiągniemy gdzieś pod koniec stulecia.

- Polecam

Pięknym i nieśmiałym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Sobolewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu