Recepcją oczarowani

MACIEJ DUDA, dyrektor operacyjny Tétris
opublikowano: 10-07-2017, 22:00

Budynki przyszłości z pewnością pójdą w stronę technologii.

Wostatnich dwóch latach na mapie Warszawy pojawiło się kilkanaście biurowców, które zaciekle konkurują o dobrych najemców. Gdzie w tej bitwie jest miejsce dla budynków starszych? Jak utrzymać atrakcyjność budowli kilku- czy kilkunastoletnich?

Jednym z ważniejszych elementów biurowca jest hol wejściowy.

To on „buduje” pierwsze wrażenie, nadaje prestiżu, a jeśli jest zaniedbany — degraduje firmę w oczach gości. Nie bez powodu właściciele największych warszawskich biurowców są w stanie wydawać 8-10 milionów złotych tylko po to, by podnieść atrakcyjność tej strefy. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyczna zmiana może pociągnąć za sobą gigantyczne wydatki, bo remontowana przestrzeń musi odpowiadać przepisom budowlanym. Często okazuje się, że przesunięcie jednej

ściany skutkuje zmianami w infrastrukturze, które mogą pochłonąć nawet 80 proc. budżetu.

Analiza ograniczeń technicznych i kosztów powinna trwać tyle, by rozwiać najmniejsze wątpliwości. Nie można na niej oszczędzać. Już na etapie wstępnej koncepcji zmian warto zaangażować firmę budowlaną, która dzięki znajomości aktualnych norm i przepisów zweryfikuje kosztorys i potwierdzi, czy założenia są prawidłowe. Nie raz zdarzyło mi się

przerabiać (znacząco) dopracowany w szczegółach projekt, ponieważ jego wdrożenie wymagałoby kosmicznych budżetów, nieadekwatnych do wielkości zmian.

Warto też patrzeć w przyszłość.

Szałowy projekt nie zapewni kompletu najemców, jeśli się okaże, że brakuje technicznych udogodnień, na przykład zwiększających bezpieczeństwo. Nowoczesne bramki wejściowe, identyfikatory, ekrany dotykowe czy inteligentne systemy windowe zwiększają

komfort użytkowania. Świetnym przykładem jest budynek Rondo 1 w Warszawie, przez długi czas uważany za najlepszy biurowiec w Polsce. Ma dziś 16 lat i nadal ma się świetnie. Oferuje bardzo atrakcyjne powierzchnie wspólne, których elementy (kamienie, platformy, wykończenie patio) są natychmiast wymieniane, jeśli zostaną uszkodzone.

Budynki przyszłości z pewnością pójdą w stronę technologii.

Windy rozpoznające pasażera, informacje od budynku kierowane do gościa wedle jego potrzeb — możliwości jest wiele. Z pewnością już teraz można zaaranżować przestrzenie, które ułatwią krótkie spotkania i kameralne rozmowy na parterze (zamiast gigantycznych holi), mogą to być designerskie boksy czy meble budujące kameralny klimat. W biurowcach powstają sale fitness, kuchnie wspólne dla różnych najemców z gotowymi półproduktami, przedszkola. Wszystko po to, by jak najbardziej uatrakcyjnić biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MACIEJ DUDA, dyrektor operacyjny Tétris

Polecane