Czytasz dzięki

Recepta na dobry stan zaplecza finansowego

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-09-2019, 11:12

Jedną z przyczyn skokowego wzrostu usług faktoringowych jest znaczne ich uproszczenie w porównaniu do programów dostępnych dawniej, a także dopasowanie ich do różnych modeli funkcjonowania biznesu.

Dynamiczny rozwój faktoringu dokonuje się nie tylko w skali makro, ale też w poszczególnych podmiotach świadczących usługi w tym względzie. Produkt dość szybko zadomowił się wśród kilkunastu czołowych obecnie graczy na polskim rynku.

– Do oferty naszego banku faktoring trafił niespełna 10 lat temu. Kluczem do sukcesu rozwoju faktoringu w BOŚ jest doświadczona kadra, która wprowadzając ten produkt implementowała najlepsze standardy, które były wzbogacone o innowacyjne rozwiązania. Równie ważną rolę odegrało wewnętrzne dostosowanie organizacji. Zarówno działy odpowiedzialne za sprzedaż, jak i za ryzyko szybko przekonały się, że faktoring jest świetnym sposobem na kompromis – z jednej strony umożliwia spełnianie oczekiwań firm, a z drugiej dokonuje się to bez uszczerbku dla bezpieczeństwa transakcji – mówi Tomasz Kamiński, dyrektor departamentu faktoringu, Bank Ochrony Środowiska.

Faktoring odgrywa ważną rolę w bieżącym finansowaniu oferowanym przez BOŚ. W tej usłudze bank osiąga obroty dochodzące do 3,5 mld zł rocznie i obsługuje prawie 100 tys. faktur, które dotyczą około 7 tys. kontrahentów.

Faktoring łańcucha

BOŚ proponuje faktoring z regresem, z polisą, faktoring eksportowy oraz odwrotny.

– Nasze propozycje łączy idea Ekofaktoringu, wpisująca się w ekologiczną misję BOŚ. Elektroniczny obieg informacji, który cechuje Ekofaktoring, sprawia, że firmy szybko finansują wierzytelności i zyskują dostęp do szczegółowych informacji o swoich należnościach w trybie 24/7. Atutem BOŚ jest zindywidualizowana obsługa. Firmy korzystają z wiedzy ekspertów produktowych, którzy dopasowują rozwiązanie do potrzeb, np. łączą faktoring klasyczny z odwrotnym. Dodatkowo każdy klient faktoringowy BOŚ ma opiekuna wspierającego go od strony operacyjnej – wskazuje Tomasz Kamiński.

Wśród firm korzystających z faktoringu w BOŚ szczególnym zainteresowaniem cieszy się finansowanie łańcucha dostaw. Usługa ta polega na połączeniu faktoringu klasycznego z odwrotnym. Dzięki niej firmy utrzymują swoje zaplecze finansowe w dobrym stanie na każdym etapie działalności.

– Faktoring klasyczny umożliwia efektywne zarządzanie należnościami i pozyskiwanie przy tym finansowania, co jest szczególnie istotne w przypadku stosowania, tak oczekiwanych przez firmy, wydłużonych terminów płatności. Faktoring odwrotny pomaga natomiast dokonywać terminowych płatności, zarówno przy większych zakupach po okazyjnej cenie, jak i w celu uzyskania dyskonta. Umiejętne powiązanie obu produktów pomaga też firmom zmniejszyć poziom wymaganych zabezpieczeń – tłumaczy Tomasz Kamiński.

Przewaga pełnego

Zainteresowanie pełnym i niepełnym faktoringiem kształtuje się na podobnym poziomie, z delikatną przewagą tego pierwszego, czyli faktoringu bez regresu – wynika z danych Polskiego Związku Faktorów (PZF). W I półroczu 2019 r. podmioty zrzeszone w PZF przyjęły około 66,9 mld zł wierzytelności w pełny faktoring. Z finansowania w postaci faktoringu korzysta obecnie w Polsce blisko 16,6 tys. przedsiębiorstw.

– Niewątpliwie najpopularniejszą formą faktoringu zarówno w Polsce, jak i innych rynkach europejskich, pozostaje faktoring pełny. Umożliwia szybki dostęp do środków na bieżącą działalność, połączony z ubezpieczeniem należności tj. ochroną przed brakiem zapłaty za dostarczone towary lub usługi ze strony kontrahentów – objaśnia Tomasz Mazurkiewicz, prezes zarządu ING Commercial Finance.

 W przypadku ING Commercial Finance statystyki nie różnią się znacznie od danych rynkowych w zakresie dwóch podstawowych typów faktoringu.

- Faktoringiem pełnym sfinansowaliśmy w 2018 r. prawie 55 proc. naszych obrotów, w faktoringu niepełnym sfinansowaliśmy 42 proc. obrotu, a na faktoring importowy przypada pozostała część – wskazuje Tomasz Mazurkiewicz.

Od ponad 13 lat Transcash.eu działa na rynku windykacyjnym dla transportu. Doświadczenia tej firmy w odzyskiwaniu długów w tej branży umożliwia jej dokładną ocenę ryzyka niewypłacalności kontrahentów.

– Biorąc pod uwagę nasz portfel umów widać, że wśród firm transportowych popularniejszym produktem jest pełny faktoring, który stanowi 62 proc. salda sfinansowanych faktur – wskazuje Magdalena Baranowska, CEO Transcash.eu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu