Czytasz dzięki

Recesja w Polsce i na świecie według ekspertów EKG

opublikowano: 31-08-2020, 11:12

Jeszcze w styczniu 2020 r. prognozy zakładały wzrost polskiego PKB na poziomie 3,6 proc. Pandemia szybko położyła jednak kres nadziejom na kolejny rok ze wzrostem gospodarczym i przyniosła zapowiedź pierwszej, od niemal trzech dekad, recesji. Według analityków Banku Światowego, nasza gospodarka zanotuje w tym roku spadek aż o 4,2 proc. Wyhamowanie wzrostu nie będzie tylko polską specyfiką. Światowa gospodarka ma w 2020 r. zanotować aż 5,2 proc. spadku.

Na szczęście, według tych samych specjalistów, odbicie powinno nastąpić już w roku przyszłym. Polski PKB powinien wówczas urosnąć o 2,8 proc. I choć to wciąż o 0,5 proc. mniej niż prognozowano przed wybuchem pandemii COVID-19, to jednak recesja ma okazać się krótkotrwała.

O tym na ile realne są te prognozy i co powinni zrobić polski rząd i jego agendy, a także przedsiębiorcy, aby maksymalnie ograniczyć skalę i skutki wyhamowania gospodarki będą dyskutowali eksperci w pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Znajdą się wśród nich m.in. Tadeusz Kościński, minister finansów, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Eugeniusz Gatnar, członek rady polityki pieniężnej czy Mateusz Walewski, dyrektor biura badań i analiz BGK.

Omówią oni m.in. czynniki łagodzące recesję i sposoby przyspieszania wzrostu gospodarczego, a także sytuację finansów publicznych i kwestie ich bezpieczeństwa.

https://www.eecpoland.eu/2020/pl/panel/4034.html

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane