"Recesja w USA jest pewna"

MD
opublikowano: 05-08-2011, 13:30

Amerykańskiej gospodarce grozi podwójne niebezpieczeństwo, nieuniknionej recesji i inflacji, która stanie się największym problemem, mówi Robert Wiedemer, guru finansowy, dyrektor zarządzający Absolute Investment Management.

Wiedemer uważa, że czwartkowe załamanie amerykańskiego rynku akcji to skutek zakończenie ilościowego luzowania polityki pieniężnej, czyli drukowania pieniędzy w celu kupowania papierów wartościowych i stymulacji wzrostu gospodarczego. Ostrzega, że kiedy takie działania zostaną wznowione, ostatecznym skutkiem będzie znaczny wzrost inflacji.

- Wielu komentatorów mówiło, że przecena to skutek złych danych gospodarczych, i w pewnym stopniu tak było, ale jeśli spytalibyście mnie, powiedziałbym, że fundamentalnie spowodował to brak wydrukowanych pieniędzy – powiedział Wiedemer.

Jego zdaniem, od początku kryzysu finansowego rynek akcji nigdy nie rósł bez stymulacji w postaci drukowanych przez władze pieniędzy.

- Czy to nie fascynujące,  że pięć, czy sześć tygodni po tym, jak wstrzymaliśmy drukowanie pieniędzy w 2010 – stało się to 1 kwietnia, do maja mieliśmy spadek rynku kulminujący w tzw. flash crash, kiedy Dow Jones stracił 360 pkt jednego dnia – powiedział Wiedemer. – Teraz, pięć czy sześć tygodni po wstrzymaniu drukowania pieniędzy w lipcu, mamy spadek o 500 pkt jednego dnia. Być może to przypadek, ale fundamentalnie to, co się dzieje, to brak drukowania pieniędzy – dodał.

Wiedemer uważa, że spadki na rynkach zwiększają prawdopodobieństwo ponownego rozpoczęcia drukowania pieniędzy przez Fed. Ocenia, że kiedy to się stanie, rynek znów zacznie rosnąć.

Finansista zwraca uwagę, że USA ma problemy gospodarcze, jak niski wzrost PKB, ale kiedy korzysta się z drukowania pieniędzy, pojawia się tendencja, do ich ignorowania.

- Wydaje się, że to pomaga rynkowi. Szczerze mówiąc, kiedy rynek rośnie, jest to trochę samospełniająca się przepowiednia bo nakłania to szczególnie bogatszych konsumentów do większych wydatków – powiedział.
Wiedemer nie ma wątpliwości, że gospodarka USA zmierza ku następnej recesji.

- Gospodarka z pewnością wyhamowała. Czy wchodzimy w następną recesję? W pewnym momencie to na pewno nastąpi. Nie wiem, czy stanie się to w tym roku, ale nadchodzi – powiedział.

Wiedemer ocenia, że ilościowe luzowanie polityki pieniężnej będzie problemem w dłuższej perspektywie.

- To pieniądze z nieba, co moim zdaniem doprowadzi do wielkich problemów. Drukowanie pieniędzy daje ci szybki odlot, ale potem następuje straszny kac. Myślę, że inflacja jest największym nadchodzącym problemem. Jest jak kryzys rynku nieruchomości w 2003 roku. Nikt nie pomyślał, że ceny domów oderwały się od rzeczywistości, tak jak teraz nikt nie myśli, że drukując takie ilości pieniędzy powoduje się inflację - dodał.  

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "Recesja w USA jest pewna"