Recesyjne dane ze strefy euro nie zachęciły inwestorów do kupowania ryzyka

Maciej Muchowicz Makler Noble Securities
25-10-2011, 08:57

Opublikowane wczoraj dane ze strefy euro wskazują na pogłębiające się spowolnienie w przemyśle i sektorze usługowym. Na szczęście wydaje się, że Chiny unikną spowolnienia co spowodowało duże wzrosty cen surowców.

Jedynie krótkotrwałe negatywne wrażenie zrobiły na inwestorach opublikowane w początkowej fazie wczorajszych notowań recesyjne dane ze strefy euro.

Zdecydowanie gorzej od prognoz i jednocześnie słabiej niż  przed miesiącem wypadły indeksy PMI z sektorów przemysłowego i usługowego (odpowiednio 47,3 i 47,2 pkt). Po chwili refleksji inwestorzy wrócili do odważniejszych zakupów, gdyż apetyt na ryzyko wzmogły nocne dane z Chin.

Kupujący docenili wstępny odczyt indeksu PMI, który powrócił ponad kluczowy poziom 50 pkt. Jego poziom wyniósł 51,1 pkt. Oddalenie groźby chińskiej recesji przekonało inwestorów do zakupu surowców. Miedź zdrożała 6 proc., a baryłkę ropy naftowej wyceniono ponad 4 proc. wyżej niż w piątek.

WIG20 był wczoraj jednym z silniejszych europejskich indeksów akcji i wzrósł 2,83%, co w dużej mierze zawdzięczał wysokiemu udziałowi KGHM w składzie indeksu. Lepszy był tylko rosyjski bardziej uzależniony od spółek surowcowych, który zakończył dzień wzrostem o ponad 4 proc. Gorzej było na greckim parkiecie (główny indeks spadł o 4,51%), ale największe giełdy strefy euro zyskiwały średnio ponad 1 procent, co pozwoliło im ustalić nowe lokalne szczyty.

Taka dynamika wzrostów powinna wkrótce doprowadzić do korekty, ale póki co inwestorzy nadal mogą kupować nadzieję związaną z jutrzejszą prezentacją antykryzysowego pakietu dla strefy euro. Wtorek nie obfituje w dane makroekonomiczne, ale może być pełen domysłów związanych z przygotowywaniem pakietu ratunkowego, co może wywołać większą zmienność na dzisiejszej sesji.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Muchowicz Makler Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Recesyjne dane ze strefy euro nie zachęciły inwestorów do kupowania ryzyka