Redukcja stóp pomogła rynkowi

Marek Knitter
opublikowano: 27-03-2003, 00:00

Inwestorzy, którzy cierpliwe czekali na wyniki dwudniowego spotkania Rady Polityki Pieniężnej, zaliczą środę do udanych dni. Rada zredukowała bowiem wszystkie stopy o 25 pkt bazowych.

Na rynku obligacji część inwestorów, obawiając się, że jednak rada nie obniży stóp, sprzedawała papiery. W tych transakcjach przede wszystkim uczestniczyli krajowi inwestorzy. Ceny obligacji spadły. Przed południem rentowność papierów 2-letnich wyniosła 5,53 proc., 5-letnich — 5,43 proc., 10-letnich — 5,58 proc. W pierwszej połowie dnia obroty nie były jednak zbyt wysokie.

Po ogłoszeniu decyzji o redukcji stóp przez radę pojawił się spory popyt ze strony inwestorów z Londynu. Ich zainteresowanie skupiło się głównie wokół segmentu papierów 5-letnich. Dlatego spadek rentowności w tym obszarze był znaczny. W takich sytuacjach — jeżeli pojawiają się duże zlecenia kupna z zagranicy — bardzo szybko reagują krajowi instytucjonalni inwestorzy, którzy „podpinają się” pod zlecenia. Nikt bowiem nie chce później kupować obligacji już po wyższych cenach.

Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 5,51 proc., 5-letnich — 5,39 proc., a 10-letnich — 5,57 proc.

Dzisiaj opublikowane zostaną przez GUS dane na temat cen żywności w pierwszej połowie marca. Rynek spodziewa się nieznacznego ich wzrostu. Nie wpłynie to jednak na większą dynamikę inflacji w całym miesiącu. Dane te powinny zostać odebrane pozytywnie przez rynek obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Redukcja stóp pomogła rynkowi