Referendum strajkowe w Azotach Puławy

PAP
opublikowano: 03-07-2018, 13:12

Referendum strajkowe postanowił przeprowadzić komitet strajkowy w spółce Azoty Puławy. Domaga się zaniechania zmian organizacyjnych w Grupie Azoty, które ich zdaniem zmniejszają rolę puławskiej spółki.

Azoty
Zobacz więcej

Azoty fot. Piotr Guzik

„Musimy zapytać pracowników, czy zgadzają się na przeprowadzenie strajku, w celu doprowadzenia do realizacji postulatów komitetu strajkowego” – powiedział we wtorek wiceprzewodniczący komitetu strajkowego w puławskich Azotach Sławomir Wręga.

W puławskich Azotach od listopada ubiegłego roku trwa pogotowie strajkowe. Komitet strajkowy powołany przez największe organizacje związkowe – Pracowników Ruchu Ciągłego i Solidarność - domaga się zaprzestania oddzielania jakichkolwiek części organizacyjnych ze struktury Zakładów Azotowych Puławy, przestrzegania umowy konsolidacyjnej oraz umowy społecznej obowiązującej w Grupie Azoty oraz odwołania z zarządu Azotów Puławy wiceprezesa Krzysztofa Komendy.

Referendum strajkowe ma rozpocząć się we wtorek i potrwać tydzień, do 10 dni. Głosowanie będzie tajne. Aby strajk mógł być legalnie ogłoszony w referendum musi wziąć udział ponad połowa pracowników i większość z nich opowiedzieć się za strajkiem.

Zapytany o formę ewentualnego strajku Wręga przypomniał, że w 2012 r. w puławskich zakładach prowadzony był strajk okupacyjny, bez przerywania produkcji, który niewiele szkodził pracodawcy. Tym razem forma protestu może być ostrzejsza. Decyzja o tym zapadnie po referendum strajkowym – zapowiedział Wręga.

„Wynik referendum strajkowego będzie istotnym parametrem, który albo każe nam zrewidować swoje stanowisko, albo – mamy nadzieję, że przy zgodzie większości pracowników na strajk – spowoduje refleksję po stronie zarządu Grupy Azoty i zmianę postępowania prezesa Wojciecha Wardackiego” – dodał Wręga.

Decyzja o przeprowadzeniu referendum strajkowego zapadła po poniedziałkowym spotkaniu przedstawicieli zarządu Grupy Azoty i zarządu Grupy Azoty Puławy z reprezentantami wszystkich związków zawodowych działających w Puławach. Oba zarządy wydały w poniedziałek wspólne oświadczenie, w którym podkreśliły m.in., że działania konsolidacyjne w Grupie Azoty przyniosły 710 mln zł dodatkowych oszczędności, a ponad połowę korzyści z tego odniosła spółka puławska.

Grupa Azoty działa w branży nawozowo-chemicznej. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Chemia / Referendum strajkowe w Azotach Puławy