Referendum w sprawie lotniska na Podlasiu

PAP, DI
opublikowano: 07-12-2016, 18:02

Na piątek po południu została zwołana nadzwyczajna sesja sejmiku województwa podlaskiego, związana z koniecznością zorganizowania przez samorząd referendum ws. budowy regionalnego lotniska

Referendum odbędzie się 15 stycznia. W programie sesji są dwa punkty merytoryczne: uchwalenie zmian w tegorocznym budżecie województwa, by znalazły się tam pieniądze na sfinansowanie tego głosowania oraz powołanie wojewódzkiej komisji ds. referendum.

Referendum odbędzie się na wniosek komitetu referendalnego, który dwa lata temu zebrał w tej sprawie 63 tys. ważnych podpisów mieszkańców regionu. Pytanie w referendum brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?".

O tym, że ma być przeprowadzone, zdecydował - orzeczeniem z końca listopada - Naczelny Sąd Administracyjny. Dwa lata temu sejmik województwa wniosek o referendum odrzucił. Uzasadniał to wówczas przede wszystkim tym, że władze regionu zrezygnowały z inwestycji z powodów finansowych. Chodziło zarówno o pieniądze na budowę, jak i późniejsze utrzymanie lotniska.

W miniony wtorek inicjatorzy referendum zaproponowali, by wraz z nim władze samorządowe przeprowadziły też konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy mogliby wskazać potencjalne lokalizacje takiej inwestycji.

Uważają, że konsultacje można zrobić bez dodatkowych kosztów, przy wykorzystaniu "zaplecza logistycznego referendum". Nad tym, czy taka sytuacja nie byłaby sprzeczna z prawem i czy nie trzeba byłoby np. powoływać do tego oddzielnych komisji w oddzielnych lokalach (a to byłyby dodatkowe koszty), zastanawiają się prawnicy samorządu województwa. Decyzja jeszcze nie zapadła.

W województwie podlaskim już raz było organizowane regionalne referendum. W maju 2007 roku mieszkańcy decydowali w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Formalnie okazało się nieważne, bo nie został przekroczony próg 30 proc. frekwencji (wyniosła 21,56 proc.).

Odbyło się ono wówczas równocześnie z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Referendum w sprawie lotniska na Podlasiu