Reflex: ceny benzyny mogą przekroczyć 4,50 zł za litr

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-07-2006, 18:18

Cena litra benzyny może przekroczyć 4,5 zł za litr - uważa Urszula Cieślak, analityk z biura Reflex. W czwartek rano cena baryłki ropy osiągnęła 75 USD, po południu ropa trochę staniała, jednak - zdaniem Cieślak - obniżka ta nie jest trwała.

Cena litra benzyny może przekroczyć 4,5 zł za litr - uważa Urszula Cieślak, analityk z biura Reflex. W czwartek rano cena baryłki ropy osiągnęła 75 USD, po południu ropa trochę staniała, jednak - zdaniem Cieślak - obniżka ta nie jest trwała.

W czwartek za ropę płacono nawet 75,30 USD za baryłkę. Po południu surowiec kosztował w USA 74,60 USD.

"Robiliśmy analizy i średni poziom cen benzyny to 4,26-4,28 zł za litr. Ceny maksymalne już dziś dochodzą do 4,37 gr, co oznacza, że jesteśmy blisko granicy 4,5 zł za litr" - powiedziała PAP Cieślak.

Jej zdaniem, światowa sytuacja polityczna jest niestabilna i oprócz informacji z Korei Północnej, która w czwartek potwierdziła fakt przeprowadzenia serii prób rakietowych, nadal nie ma postępu w rozmowach z Iranem nt. jego programu atomowego.

"Gdyby organizacje międzynarodowe zdecydowały się na sankcje wobec Iranu, ten mógłby zaprzestać eksportu swojej ropy, a to jest ok. 3 mln baryłek dziennie. Oznaczałoby to bardzo gwałtowny wzrost cen" - dodała Cieślak.

Średnie dzienne zapotrzebowanie na ropę na świecie wynosi ok. 85 mln baryłek, jednak ze względu na moce wydobywcze w pozostałych krajach, ewentualny brak irańskiej ropy stanowi poważny ubytek.

Analityk podkreśliła, że na zwyżki cen wpływ ma również okres huraganów, które zagrażają instalacjom wydobywczym u wybrzeży amerykańskich i tamtejszym rafineriom, do tego dochodzi sezon urlopowy w USA i związany z tym wzrost popytu na benzynę.

To wszystko powoduje - podkreśliła Cieślak - że ropa na światowych rynkach będzie drożała, a to z kolei przełoży się na ceny benzyny na polskich stacjach bezynowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Reflex: ceny benzyny mogą przekroczyć 4,50 zł za litr