Reflex: ceny paliw w przyszłym tygodniu mogą rosnąć

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-07-2006, 17:07

Jeszcze w tym tygodniu hurtowe ceny paliw mogą wzrosnąć, a w następnym tygodniu prawdopodobnie czekają nas kolejne podwyżki cen zarówno w hurcie, jak i na stacjach - ocenia biuro Reflex, które monitoruje rynek paliwowy.

Jeszcze w tym tygodniu hurtowe ceny paliw mogą wzrosnąć, a w następnym tygodniu prawdopodobnie czekają nas kolejne podwyżki cen zarówno w hurcie, jak i na stacjach - ocenia biuro Reflex, które monitoruje rynek paliwowy.

"Kontrakty na ropę są wyceniane na poziomie niewiele poniżej 78 USD/bbl, a ceny paliw gotowych są zbliżone do wrześniowego maksimum. Nic więc dziwnego, że rynek krajowy także odpowiada podwyżkami. Tylko w tym tygodniu hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 wzrosną w hurcie o 50-60 zł/1000 l" - napisano w raporcie Reflex.

"Myślę, że w przyszłym tygodniu będą kolejne podwyżki. Sytuacja na rynku jest napięta, więc na świecie ceny paliw będą rosły. Ponieważ krajowe ceny hurtowe jeszcze w tym tygodniu wzrosną, to myślę, że w drugiej połowie przyszłego tygodnia będą kolejne podwyżki cen na stacjach" - powiedziała PAP Urszula Cieślak z biura Reflex.

Dodała, że najbardziej mogą wzrosnąć ceny w regionach nadmorskich i na Mazurach, czyli w regionach najbardziej atrakcyjnych turystycznie.

Według biura Reflex, w mijającym tygodniu wpływ na ceny paliw miały głównie czynniki geopolityczne.

"Mijający tydzień nie przynosi optymistycznych informacji dla konsumentów paliw. Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie i zniszczenia w Nigerii, które zagrażają światowym dostawom ropy, a dodatkowo groźby Iranu zerwania współpracy z organizacjami monitorującymi jego program nuklearny, wprowadzają dużą nerwowość na rynki i powodują bicie kolejnych rekordów cenowych" - głosi komunikat biura.

Dodatkowo pojawił się raport DOE o zapasach i konsumpcji paliw w USA, który wykazał wyraźny spadek zapasów ropy (o 6 mln bbl) i benzyny (o 400 tys. bbl). Natomiast konsumpcja benzyny jest obecnie wyższa o 1,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Reflex szacuje, że średnio w tym tygodniu podwyżki na stacjach wyniosły 2-3 gr/l, jednak na części stacji podwyżki sięgnęły nawet 10 gr/l.

Superplus 98 Euro 95 ON LPG

PKN Orlen 4,52 4,37 4,02 1,94

prywatni 4,42 4,26 3,95 1,92

St. Lotos 4,54 4,33 4,02 1,97

średnia 4,45 4,31 3,98 1,93

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Reflex: ceny paliw w przyszłym tygodniu mogą rosnąć