Reflex: W nadchodzącym tygodniu spodziewane dalsze podwyżki cen paliwa

Polska Agencja Prasowa SA
01-04-2005, 18:52

Paliwo w nadchodzącym tygodniu będzie najprawdopodobniej nadal drożało. Podwyżki będą notowane zarówno u producentów, jak i w detalu  - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

Paliwo w nadchodzącym tygodniu będzie najprawdopodobniej nadal drożało. Podwyżki będą notowane zarówno u producentów, jak i w detalu  - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

    "Benzyna na stacjach może zdrożeć o blisko 5 groszy;  na niektórych stacjach cena litra benzyny bezołowiowej przekroczy 4 zł. Z kolei olej napędowy może zdrożeć o około 2 gr na litrze" - powiedziała Cieślak.

    Podwyżki cen paliwa w kraju spowodowane są nerwową atmosferą na rynkach międzynarodowych. W mijającym tygodniu ceny ropy naftowej i wyrobów gotowych na światowym ryku umacniały się.  

    Środowy raport amerykańskiego departamentu energii wykazał znaczny wzrost zapasów ropy naftowej. Jednak niepokoi spadek zapasów benzyny i oleju napędowego, co świadczy o ograniczonych zdolnościach przerobowych rafinerii przed sezonem wiosenno-letnim, kiedy to popyt rośnie.

     W czwartek na zamknięciu cena baryłki ropy Brent kosztowała prawie 53 USD. W okresie od 24 do 31 marca cena benzyny bezołowiowej wzrosła o 6,6 proc., a oleju napędowego o 5,5 proc.

    Również podczas piątkowego handlu ceny na rynku międzynarodowym rosły, a przyczyną było opublikowanie prognoz Goldman Sachs o możliwości przekroczenia poziomu 100 USD za baryłkę ropy.

    Zdaniem Cieślak, w przyszłym tygodniu na międzynarodowym rynku może dojść do korekty na skutek realizacji zysków. Zniżka nie będzie jednak na tyle znacząca, aby skłonić krajowych producentów do obniżek.

    W mijającym tygodniu krajowi producenci dwukrotnie podnosili ceny. Benzyna w PKN Orlen zdrożała o 73-76 zł na tysiąc litrów, a w Grupie Lotos o 75 zł. 

    Poniżej średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) na dzień 31 marca 2005 roku, na podstawie danych biura Reflex:

               Superplus 98  Euro 95      ON   LPGPKN Orlen        4,09        3,90       3,57      1,76prywatni         3,97        3,81       3,51      1,73St. Lotos     3,98-4,14   3,83-3,93  3,49-3,61     1,67-1,78średnia          4,00        3,83       3,53         1,74

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Reflex: W nadchodzącym tygodniu spodziewane dalsze podwyżki cen paliwa