Reflex: W przyszłym tygodniu stabilizacja cen paliw na stacjach

Polska Agencja Prasowa SA
17-02-2006, 18:03

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych nie powinny się zmienić, mimo że spodziewane są zmiany cen hurtowych. Na stabilizację cen na stacjach wpłynie mniejszy popyt na paliwa zimową porą - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych nie powinny się zmienić, mimo że spodziewane są zmiany cen hurtowych. Na stabilizację cen na stacjach wpłynie mniejszy popyt na paliwa zimową porą - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

"Na stacjach będzie kolejny tydzień zupełnie kosmetycznych ruchów cen o 1-2 grosze na litrze, a w średnim terminie możemy nie odczuć żadnej zmiany" - powiedziała w piątek PAP Urszula Cieślak. 

"Ponieważ zimą sprzedaż paliw jest mniejsza, więc mniejszy popyt nie budzi takiej skłonności do przekładania cen hurtowych na detal. Innym czynnikiem jest zmiana polityki cen hurtowych, które w prawdzie ulegają zmianom codziennie, ale są tak niewielkie, że nie opłaca się ich zmieniać na stacjach" - wyjaśniła.

W opinii Cieślak, stabilizacja cen powinna utrzymać się dłużej. "Taka sytuacja powinna się utrzymać dopóki nie będzie jakiegoś wiosennego ożywienia, albo wyraźnych zmian cen hurtowych, które dałyby jednorazowo możliwość podniesienia cen w detalu o 3-5 groszy na litrze, a póki co nie ma takiej sytuacji" - powiedziała analityczka.

Zdaniem Cieślak, piątkowy wzrost cen paliw na rynkach światowych jest wynikiem zamykania przez inwestorów pozycji na kontraktach terminowych przed długim weekendem w Stanach Zjednoczonych, ale powrót wzrostów może okazać się nietrwały.

"Tendencja spadkowa, którą notujemy od początku lutego została wyhamowana, ale to nie jest jeszcze ten moment, żeby można było stwierdzić, że teraz ceny będą tylko rosły. Może się okazać, że gdy we wtorek wrócą inwestorzy na rynek amerykański, te ceny zaczną ponownie spadać" - powiedziała.

Według niej, w perspektywie kilku miesięcy istnieje ryzyko wzrostu cen ropy na światowych giełdach, ponieważ niskie ceny paliw mogą skłonić kraje OPEC, które spotkają się 8 marca, do obniżenia wydobycia, co w połączeniu z wiosennym ożywieniem na rynku może przełożyć się na wzrost cen surowca.

W minionym tygodniu ceny ropy i paliw gotowych na giełdach światowych spadły, co w powiązaniu ze wzrostem wartości złotego wobec dolara przełożyło się na obniżenie cen hurtowych w krajowych rafineriach.

W Polsce, w okresie między 10 a 17 lutego ceny paliw w hurcie zmieniły się następująco: benzyna (Pb95 i Pb98) potaniała o 88 zł na tysiąc litrów w PKN Orlen oraz o 81 zł na tysiąc litrów w Lotosie, olej napędowy potaniał natomiast o 42 zł na tysiąc litrów w PKN Orlen oraz o 33 zł na tysiąc litrów w Lotosie.

Poniżej średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) na 17 lutego 2006 roku, na podstawie danych biura Reflex:

Superplus 98

 Euro 95

ON

LPG

PKN Orlen

3,89

3,71

3,66

2,16

prywatni

3,84

3,69

3,64

2,16

St. Lotos

3,77-3,85

3,61-3,73

3,57-3,73

2,02-2,23

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Reflex: W przyszłym tygodniu stabilizacja cen paliw na stacjach