Reflex: W weekend możliwe kolejne podwyżki cen paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-08-2005, 20:04

Na światowych rynkach paliw utrzymuje się nerwowa atmosfera, a ceny ropy nadal rosną. Na krajowym rynku paliwowym w ciągu zbliżającego się weekendu niewykluczone są kolejne podwyżki cen - poinformowała w piątek PAP Urszula Cieślak z biura Reflex monitorującego rynek paliwowy.

Na światowych rynkach paliw utrzymuje się nerwowa atmosfera, a ceny ropy nadal rosną. Na krajowym rynku paliwowym w ciągu zbliżającego się weekendu niewykluczone są kolejne podwyżki cen - poinformowała w piątek PAP Urszula Cieślak z biura Reflex monitorującego rynek paliwowy.

"Podstawowym czynnikiem ostatnich zwyżek były spekulacje odnośnie zagrożenia dla ciągłości dostaw ropy, jakie mógłby wywołać huragan Katrina, powstający u wybrzeży Florydy" - uważa Cieślak.

Dodała, że inwestorzy pamiętają skutki ubiegłorocznego huraganu Iwan, w wyniku którego unieruchomione zostały platformy wiertnicze, a pełna produkcja była sukcesywnie przywracana jeszcze do końca ubiegłego roku.

Po wcześniejszych ocenach, że zbliżający się do Zatoki Meksykańskiej huragan Katrina nie spowoduje szkód w tym regionie, gdzie produkowane jest 30 proc. amerykańskiej ropy, traderzy obawiają się jednak jego skutków.

Katrina dotarła z Wysp Bahama na Florydę w czwartek. W nocy z czwartku na piątek huragan przyniósł gwałtowne ulewy i wichury o prędkości dochodzącej do 129 km na godzinę.

Koncerny naftowe Royal Dutch Shell i BP zdecydowały o ewakuacji części swoich pracowników z platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej. 

Po ubiegłotygodniowym spadku cen ropy do 62 USD za baryłkę, ceny ponownie osiągnęły poziom 66 USD za baryłkę.

W piątek ceny ropy naftowej na światowych giełdach paliw po przedpołudniowych spadkach zaczęły znowu rosnąć. Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na październik na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w piątek po otwarciu handlu o 26 centów, do 67,75 USD.

W czwartek na zamknięciu sesji za ropę płacono w USA 67,49 USD za baryłkę, najwięcej od kiedy zaczęto handlować kontraktami na NYMEX w 1983 r.

Na rynku krajowym od niedzieli, 21 sierpnia, rosły ceny hurtowe wszystkich paliw. Ceny benzyny zwyżkowały od 55 zł do 80 zł na tysiąc litrów, oleju napędowego o 60-63 zł na tysiąc litrów, a oleju opałowego o 70 zł na tysiąc litrów.

"Analiza wskazuje, że po czwartkowych korektach cen na weekend nie można wykluczyć kolejnych podwyżek cen paliw o około 35-50 zł na tysiąc litrów" - uważa Cieślak.  

Średnie ceny detaliczne benzyny i ON w ostatnim tygodniu wzrosły o 2 gr na litrze, a cena LPG spadła o 1 gr na litrze.

Poniżej średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) na 25 sierpnia 2005 roku, na podstawie danych biura Reflex:

         Superplus 98  Euro 95      ON           LPG

PKN Orlen        4,51        4,32       3,90      1,87prywatni         4,46        4,27       3,86         1,82Grupa Lotos   4,55-4,57      4,37    3,93-3,95     1,89-1,93średnia          4,47        4,29       3,88         1,84

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane