Reforma ochrony danych osobowych - ustawodawca odciąży MSP

opublikowano: 19-01-2018, 14:12
aktualizacja: 19-01-2018, 14:16

Znamy już ulgi dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakie resort cyfryzacji wprowadzi do projektu przyszłej ustawy o ochronie danych osobowych.

Nie o wszystkich kwestiach związanych z przetwarzaniem danych osobowych mali i średni przedsiębiorcy będą musieli powiadamiać osoby, od których te dane pozyskują. Jak powiedział „Pulsowi Biznesu” dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji (MC), podmioty z sektora MSP zostaną zobowiązane przede wszystkim do informowania o tym, w jakim celu czyjeś dane zbierają, na jakiej podstawie prawnej i jak można skontaktować się z administratorem gromadzonego zbioru oraz firmowym inspektorem ochrony danych, jeśli taki zostanie powołany.

Dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi MC
Zobacz więcej

Dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi MC WM

Sprawdź program warsztatu "RODO w HR", 24.05.2018, Warszawa >>

Lista informacji, które podmioty przetwarzające dane osobowe będą musiały przekazywać od 25 maja tego roku, kiedy kraje członkowskie UE, w tym Polska, zaczną stosować unijne rozporządzenie dotyczące tej ochrony (RODO), jest znacznie dłuższa. Resort cyfryzacji, po ustaleniach z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (a wcześniej z Ministerstwem Rozwoju), przystał na zmniejszenie obciążeń informacyjnych małym i średnim przedsiębiorcom. 

Ulgowo mają być potraktowane podmioty zatrudniające nie więcej niż 250 osób, pod warunkiem, że nie przetwarzają tzw. danych wrażliwych i nie udostępniają pozyskanych zbiorów innym podmiotom.

Dr Maciej Kawecki, koordynujący prace nad przyszłą nową ustawą o ochronie danych osobowych i wdrożeniem RODO, zapowiada też, że gdy dojdzie do naruszenia ochrony czyichś danych (np. ich wycieku), wspomniane firmy z sektora MSP będą zobowiązane do powiadomienia o tym organu nadzoru, którym ma być Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, obecnie – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Reforma ochrony danych osobowych - ustawodawca odciąży MSP