Reforma ochrony danych osobowych - ustawodawca odciąży MSP

19-01-2018, 14:12
aktualizacja: 19-01-2018, 14:16

Znamy już ulgi dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakie resort cyfryzacji wprowadzi do projektu przyszłej ustawy o ochronie danych osobowych.

Nie o wszystkich kwestiach związanych z przetwarzaniem danych osobowych mali i średni przedsiębiorcy będą musieli powiadamiać osoby, od których te dane pozyskują. Jak powiedział „Pulsowi Biznesu” dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji (MC), podmioty z sektora MSP zostaną zobowiązane przede wszystkim do informowania o tym, w jakim celu czyjeś dane zbierają, na jakiej podstawie prawnej i jak można skontaktować się z administratorem gromadzonego zbioru oraz firmowym inspektorem ochrony danych, jeśli taki zostanie powołany.

Zobacz więcej

Dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi MC WM

Sprawdź program warsztatu "RODO w HR", 24.05.2018, Warszawa >>

Lista informacji, które podmioty przetwarzające dane osobowe będą musiały przekazywać od 25 maja tego roku, kiedy kraje członkowskie UE, w tym Polska, zaczną stosować unijne rozporządzenie dotyczące tej ochrony (RODO), jest znacznie dłuższa. Resort cyfryzacji, po ustaleniach z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (a wcześniej z Ministerstwem Rozwoju), przystał na zmniejszenie obciążeń informacyjnych małym i średnim przedsiębiorcom. 

Ulgowo mają być potraktowane podmioty zatrudniające nie więcej niż 250 osób, pod warunkiem, że nie przetwarzają tzw. danych wrażliwych i nie udostępniają pozyskanych zbiorów innym podmiotom.

Dr Maciej Kawecki, koordynujący prace nad przyszłą nową ustawą o ochronie danych osobowych i wdrożeniem RODO, zapowiada też, że gdy dojdzie do naruszenia ochrony czyichś danych (np. ich wycieku), wspomniane firmy z sektora MSP będą zobowiązane do powiadomienia o tym organu nadzoru, którym ma być Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, obecnie – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Reforma ochrony danych osobowych - ustawodawca odciąży MSP