Reforma finansów publicznych to najważniejsza część wystąpienia premiera

15-02-2007, 20:49

Eksperci gospodarczy, uważają, że najważniejszą sprawą w wystąpieniu premiera była zapowiedź reformy finansów publicznych.

Eksperci gospodarczy, pytani przez PAP o komentarz do czwartkowego wystąpienia premiera Jarosława Kaczyńskiego, uważają, że najważniejszą sprawą była zapowiedź reformy finansów publicznych.

Dyrektor biura analiz ekonomicznych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek uważa jednak, że przedstawiony przez premiera zarys reformy jest "połowiczny".

Zdaniem Krzysztoszek, prawdziwa reforma powinna bowiem polegać nie tylko na zmniejszeniu liczby jednostek administracji centralnej czy wydatków na administrację, ale winna opierać się na zmianie jej struktury.

Niepokój eksperta budzi wysokość transferów socjalnych w 2006 roku - 10 mld zł; według niej "wzrost tych transferów może postawić pod znakiem zapytania całą reformę finansów".

"Dobrym krokiem jest za to propozycja obniżenia klina podatkowego, ale trzeba poczekać do lipca na szczegóły. Zwłaszcza warto sprawdzić, czy obniżka dotyczyć będzie tylko pracowników, czy także pracodawców. Jeśliby dotyczyłaby tylko pracowników, to pomogłaby firmom tylko pośrednio. Tymczasem zmniejszenie pozapłacowych kosztów pracy dla pracodawców jest konieczne; są one bardzo wysokie" - powiedziała Krzysztoszek.

Także dyrektor Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych (NOBE) Witold Orłowski uważa reformę finansów publicznych za najważniejszy element w wystąpieniu premiera. Dodaje jednak, że "nie wiadomo, czy przedstawiony przez premiera projekt jest na miarę wyzwań, jakie przed państwem stoją".

"Przeważa opinia, że przy takim stanie koniunktury gospodarczej, można było zrobić znacznie więcej, zwłaszcza w dziedzinie obniżania podatków, bo te obniżki rządowe są symboliczne. Ale to wymagałoby śmielszych działań, jeśli chodzi o finanse publiczne" - zauważył Orłowski.

Według ekspertów, innym istotnym projektem o którym mówił premier, jest projekt ustaw zwiększających swobodę działalności gospodarczej.

Jak zauważyła Krzysztoszek, "jeśli w przygotowaniu tego pakietu uczestniczył przedsiębiorca, który z niejednego pieca chleb jadł (Roman Kluska, były prezes Optimusa - PAP), to można oczekiwać, że znajdą się tam zapisy ułatwiające rozwój przedsiębiorczości".

Orłowski uważa z kolei, że usprawnienie i ograniczenie biurokracji gospodarczej, jakie powinien zawierać pakiet, jest "niekosztowne i niekontrowersyjne politycznie", a wiec "wymagające tylko jednoznacznej decyzji".

Krzysztoszek z niepokojem odniosła się do zapowiedzi opracowania ustawy o nadzorze właścicielskim w spółkach Skarbu Państwa i spółkach, w których państwo ma większościowy pakiet akcji. Ostrzegła, że ważna jest dbałość nie tylko o interesy skarbu Państwa, lecz także o interesy inwestorów mniejszościowych. "Nie można uważać, że jeśli ma się 50 proc i jedna akcję to pozostałe 49 proc. w ogóle się nie liczy. Nie można takich firm traktować jak państwowe" - powiedziała PAP Krzysztoszek.

(Di, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Reforma finansów publicznych to najważniejsza część wystąpienia premiera