Reforma paktu stabilizacji i wzrostu daje szanse Polsce na przyjęcie euro w 2009 r.

Internet Securities
opublikowano: 21-03-2005, 08:53

Przyjęty w weekend przez ministrów finansów krajów Unii Europejskiej (UE) projekt reformy „Paktu stabilizacji i wzrostu”, pozwoli Polsce na przyjęcie euro już w 2009 dzięki temu, że umożliwi jedynie stopniowe usuwanie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) poza sektor finansów publicznych.

Przyjęty w weekend przez ministrów finansów krajów Unii Europejskiej (UE) projekt reformy „Paktu stabilizacji i wzrostu”, pozwoli Polsce na przyjęcie euro już w 2009 dzięki temu, że umożliwi jedynie stopniowe usuwanie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) poza sektor finansów publicznych.

„W 2006 roku będziemy mogli wystąpić z wnioskiem o przyjęcie do strefy wspólnej waluty” – powiedział minister finansów Mirosław Gronicki „Rzeczpospolitej” w Brukseli po zakończeniu spotkania.

Ministrowie postanowili utrzymać dwie podstawowe zasady paktu: limit 3% PKB w przypadku deficytu budżetowego i 60% PKB w przypadku długu publicznego, jednak wprowadzili szereg wyjątków.

Wyłączenie oszczędności z tytułu OFE z sektora finansów publicznych zwiększyłoby deficyt budżetowy Polski o ok. 1,5 pkt proc., co uniemożliwiłoby zejście do poniżej 3,0% w 2007 roku.

Jednakże ministrowie zgodzili się – jak podała „Rzeczpospolita” – na stopniowe wyłączanie tych środków – po 20% rocznie, dzięki czemu Polska będzie musiała obniżyć deficyt do poniżej 3,0% PKB dopiero w 2009 roku, kiedy to będzie już mogła posługiwać się wspólną walutą.

Rząd i bank centralny opowiadają się za przyjęciem euro w 2009 roku, jednakże dotychczas analitycy uważali, że stanie się to najwcześniej 1-2 lata później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane