Reforma szkół wyższych zbliży biznes i naukę

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 20-09-2017, 22:00

Uczelnie powinny być pomostem między zagranicznymi instytutami badawczymi a polskimi firmami — uważa Konfederacja Lewiatan.

Jedną z barier rozwoju innowacji w Polsce jest relatywnie mała liczba firm zdolnych do kreowania nowatorskich pomysłów i przekuwania ich w produkty.

— Dlatego przedsiębiorstwa powinny w większym niż do tej pory stopniu postawić na współpracę z uczelniami. To wiąże się jednak z odpowiednim przygotowaniem kadr i wypracowaniem rozwiązań pozwalających na efektywny transfer naukowców do przemysłu i między firmami — mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Organizacja pracodawców pozytywnie ocenia założenia reformy szkolnictwa wyższego przedstawione przez wicepremiera Jarosława Gowina. Dla firm szczególnie ważne są nowe regulacje dotyczące zmian w obszarze partnerstwa biznesu i nauki.

— Założenia reformy zwiększają autonomię uczelni. To podstawa do tworzenia kompleksowej polityki innowacyjnej obejmującej różne sektory i dopasowanej do rozwiązań legislacyjnych i finansowych. Pozytywnie oceniamy też uporządkowanie przepisów regulujących funkcjonowanie uczelni — mówi Jakub Gontarek. Jego zdaniem, ważne jest również ich otwarcie na współpracę międzynarodową, zarówno w kontekście wymiany kadry, jak też popularyzacji dorobku.

— Nie tylko pracodawcy powinni zgłaszać zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania. To także rola uczelni, która może być pomostem między zagranicznymi instytutami badawczymi a polskimi firmami. Dlatego potrzebne jest tworzenie ośrodków integrujących środowiska naukowe, przemysłowe i biznesowe — podkreśla ekspert Konfederacji Lewiatan.

Pozytywnie ocenia też pomysł tworzenia centrów kompetencji, których zadaniem będzie przygotowywanie kompleksowej oferty B+R. — Skuteczność tej inicjatywy jest jednak uzależniona od stworzenia odpowiednich narzędzi finansowo-prawnych i zaangażowania w to przedsięwzięcie instytucji otoczenia biznesu — konkluduje Jakub Gontarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane