Reforma uderzy w pracodawców

PIOTR MARCINIAK z firmy Tax Care, partnera sekcji „Puls Firmy”
22-11-2011, 00:00

KOMENTARZ

Plany nowego-starego rządu, przedstawione w exposé Donalda Tuska, zakładają podniesienie składki rentowej w części pokrywanej przez pracodawcę z obecnych 4,5 proc. do 6,5 proc. Składka ta jest jednym z elementów pozapłacowych kosztów pracy, czyli takich, które pracodawca ponosi dodatkowo. Musi je doliczyć do wynagrodzenia brutto, aby uzyskać całkowity koszt zatrudniania danej osoby. Kwota, jaką dziś dostaje na rękę pracownik osiągający dochód na poziomie średniej krajowej, stanowi zaledwie 60 proc. tego, ile w sumie musi za niego zapłacić pracodawca. Aż 40 proc. łącznego kosztu zatrudnienia pracownika stanowią podatek i składki ZUS.

W przypadku pracodawcy zatrudniającego dziś pracownika o pensji 3617 zł brutto (średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku), koszty te wyglądają następująco: Składka emerytalna — 353,02 zł Składka rentowa — 162,77 zł (stawka 4,5 proc.) Ubezpieczenie wypadkowe — 24,23 zł (stawka 0,67 proc.) Fundusz Pracy — 88,62 zł Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych — 3,61 zł W sumie obciążenie pracodawcy to — oprócz wynagrodzenia — kwota 632,25 zł. Łącznie — zatrudniając pracownika o pensji 3517 zł — poniesie koszt 4249,3 zł.

Podniesienie drugiej pozycji o 2 pkt proc. spowoduje, że koszt ponoszony przez pracodawcę w naszym przykładzie podniesie się o ponad 72 zł (składka rentowa wzrośnie do 235,11 zł ze 162,77 zł, czyli o 44 proc.). W sumie zatrudnienie osoby o dochodach na poziomie średniej krajowej będzie więc kosztowało pracodawcę 4322 zł miesięcznie. Gdy firma zatrudnia na przykład dziesięciu pracowników, jej miesięczne koszty podniosą się o 720 zł.

Polscy przedsiębiorcy od dawna protestują przeciwko tym dodatkowym obciążeniom. Wysokie pozapłacowe koszty pracy stanowią jedną z najważniejszych barier dla prowadzących własny biznes.

Aż 24 proc. przebadanych przez Tax Care przedsiębiorców uznaje, że jest to dla nich główne utrudnienie w prowadzeniu firmy. Obniżenie kosztów pozapłacowych znalazło się na liście wyborczych postulatów, jakie przedsiębiorcy za pośrednictwem Tax Care wystosowali do rządzących. Wygląda jednak na to, że działania rządu idą w innym kierunku.

W ocenie Tax Care, podnoszenie kosztów, jakie pracodawcy muszą ponosić z tytułu zatrudnienia, jest niebezpieczne i może prowadzić do powiększenia szarej strefy na rynku pracy, zniechęcić do podnoszenia zatrudniania, a w skrajnym wariancie — przyczynić się do redukcji etatów, jeśli niekorzystne zmiany przepisów nałożą się na spowolnienie koniunktury gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR MARCINIAK z firmy Tax Care, partnera sekcji „Puls Firmy”

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Reforma uderzy w pracodawców