Region chce Warty w programie Odra

Piotr Górski
06-12-2000, 00:00

Region chce Warty w programie Odra

Stanisław Tamm, wojewoda wielkopolski, przedstawił Sejmowi „Program dla Odry 2006 — Dorzecze Warty” wraz z poparciem dla niego wojewodów i marszałków z województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Przedstawiciele tych rejonów nie kryją, że pragną poszerzenia programu dla Odry o zlewnię Warty. Podkreślają, że najważniejsze zadania inwestycyjne z zakresu problematyki wodnej w dorzeczach Warty, Noteci, Prosny i Neru powinny stanowić integralną część przygotowywanej w parlamencie ustawy „Program dla Odry 2006”.

Przygotowywany w Sejmie „Program dla Odry 2006” wiąże się z bardzo dużymi nakładami finansowymi. Oblicza się, że inwestycje i prace hydrologiczne na tej rzece, związane z działaniami przeciwpowodziowymi, ochroną wód i żeglugi, pochłoną rocznie około 7,6 mld zł (wartości z 1998 r.). Dołączenie do tego programu dorzecza Warty oznacza wzrost wydatków o blisko 1,6 mld zł (wartość z 1998 r.). Przewiduje się przy tym, że na planowane inwestycje przeciwpowodziowe i retencyjne przeznaczy się z tego ponad 0,8 mld zł. Pozwoliłoby to między innymi na rozpoczęcie budowy zbiornika na Prośnie w Wielowsi Klasztornej (wielkopolskie), a także 3 zbiorników na Nerze (łódzkie) i 2 w województwie lubuskim. W sumie „Program dla Odry — Dorzecze Warty” przewiduje budowę i modernizację 28 zbiorników wodnych oraz 5 suchych polderów.

Autorzy programu podkreślają, że program dla dorzecza Warty byłby tylko w 11 proc. finansowany z budżetu państwa. Pozostałe środki pochodziłyby z wojewódzkich i narodowego funduszu ochrony środowiska oraz z europejskich funduszy pomocowych. Włączenie przez parlament tego dokumentu do „Programu dla Odry” stworzyłoby w regionie Kujaw, Wielkopolski i części województwa łódzkiego duży rynek pracy oraz napływ zleceń i zamówień publicznych. PG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Górski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Region chce Warty w programie Odra