Region szans

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 20-12-2005, 00:00

Rośnie zainteresowanie przedsiębiorców regionem warmińsko-mazurskim.

Magnesem są ulgi podatkowe w SSE i coraz większe nakłady na infrastrukturę.

Warmia i Mazury zaliczane są dziś do grupy dziesięciu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Jednak to właśnie tu ostatnio pojawiają się największe inwestycje. Chwilowa moda czy trwały trend?

Rola strefy

W większości gmin województwa warmińsko-mazurskiego stopa bezrobocia dochodzi dziś do niemal 30 proc. Ten alarmujący stan zmobilizował lokalne władze do działania. Najskuteczniejszym sojusznikiem stała się Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Do niedawna interesowały się nią głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Sytuacja zmieniła się za sprawą francuskiego Michelina i koreańskiego LG Electronics.

Dzięki przedsięwzięciom tych firm WMSSE awansowała na lidera inwestycji w Polsce. Dzięki nowym inwestycjom w najbliższym czasie pracę w regionie znajdzie ponad 2670 osób.

Michelin rozbuduje w strefie warmińsko-mazurskiej fabrykę opon za około 253 mln EUR, a LG wzniesie od podstaw fabrykę telewizorów i monitorów plazmowych za 90 mln EUR.

Przedsięwzięcia obu firm są magnesem dla innych przedsiębiorców. Strefą interesują się już m.in. hiszpański producent farb i lakierów oraz rosyjska firma specjalizująca się w produkcji opakowań do konserw. Władze strefy liczą również na zainteresowanie przedsiębiorstw z obwodu kaliningradzkiego. Dzięki nowym inwestycjom rośnie również obszar strefy. Powiększył się on z 334 do 524 ha.

Ponadto niemiecki producent mebli — Mazur Direkt — chce rozbudować swoje zakłady w Mrągowie. Wyda na to 3,2 mln EUR. Dzięki temu zatrudnienie znajdzie tu kolejne 250 osób. To nie koniec. Również IKEA planuje w regionie budowę czterech zakładów.

Priorytet

Duże inwestycje przynoszą już pierwsze efekty w statystykach. Jeszcze dwa lata temu województwo wytwarzało tylko 2,8 proc. PKB. Teraz udział wzrósł do 3 proc.

Po latach zastoju region zaczął też modernizować infrastrukturę. Dziś warmińsko-mazurskie jest na piątym miejscu w kraju pod względem wartości inwestycji przeznaczonych na ten cel.

Dla miejscowych władz priorytetem staje się przede wszystkim polepszenie stanu dróg, głównie po to, aby poprawić dostępność regionu. Województwo wydaje na ten cel pieniądze pochodzące z programów unijnych, ISPA oraz ZPORR. Obecnie realizowana jest m.in. przebudowa drogi w okolicach Olecka.

Starostwo Powiatowe w Olecku przeznaczyło na to ponad 3,5 mln zł. To dopiero początek. W najbliższych latach planowane są kolejne inwestycje drogowe.

W 2006 r. tylko w regionie oleckim wydatki wyniosą ponad 15 mln zł, a rok później ponad 10 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Region szans