Region Telemark chce zorganizować igrzyska w 2026 r.

DI, PAP
opublikowano: 01-11-2017, 09:21

Wracamy do kolebki sportów narciarskich, chcemy zorganizować igrzyska zimowe w 2026 roku - z taką inicjatywą na łamach norweskiego dziennika "Aftenposten" wystąpiła grupa działaczy z regionu Telemark.

Wstępna propozycja ma być poddana pod głosowanie mieszkańców. Przypomniano, że podobny projekt organizacji igrzysk w austriackim Innsbrucku przepadł w wyniku negatywnej opinii wyrażonej w referendum.

Decyzja MKOl dotycząca organizatora olimpiady w 2026 roku zapadnie jesienią w 2019. Obecnie na nieoficjalnej liście kandydatów jest szwajcarski kanton Valais, stolica Szwecji Sztokholm, kanadyjskie Calgary i japońskie Sapporo.

Igrzyska w 2018 roku odbędą się w koreańskim Pjongczangu, natomiast na gospodarza zawodów w 2022 roku wybrano stolicę Chin - Pekin.

Telemark, jeden z 19 okręgów administracyjnych w Norwegii, położony jest w południowej części kraju, nad cieśniną Skagerrak. Do Oslo jest około 150 km.

Telemark to także najbardziej pierwotny sposób poruszania się na nartach. Jako styl jazdy narodził się w XIX wieku, właśnie w prowincji Telemark, stąd wzięła się owa nazwa. Za ojca uważa się Sondre Nordheima, który jako pierwszy zaczął stosować charakterystyczne przyklęknięcie na jedno kolano, aby skręcić w pożądanym kierunku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Region Telemark chce zorganizować igrzyska w 2026 r.