Czytasz dzięki

Regiony tuż za Warszawą

Mira Wszelaka
opublikowano: 20-09-2006, 00:00

Porty regionalne obsługują coraz więcej obcokrajowców. Już w przyszłym roku mogą pod tym względem wyprzedzić stolicę.

Dobra passa tanich przewoźników lotniczych trwa i nie powinna się skończyć wcześniej niż w 2008 r. Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki i autor raportu „Rynek lotniczy 2006” przewiduje, że na koniec tego roku ruch na polskich lotniskach osiągnie poziom około 14,5 mln pasażerów (z czego ponad 8 mln przypadnie na Warszawę).

— To ponad 100 proc. więcej niż w 2003 r. To zasługa zarówno aktywności tanich przewoźników, jak i portów regionalnych — podkreśla Tomasz Dziedzic.

Cudzoziemcy nadlatują

Porty regionalne coraz częściej obsługują także obcokrajowców. Przyrost w tym segmencie był w ostatnim roku znaczący i niewykluczone, że w przyszłym roku wyprzedzą pod tym względem Warszawę. Wedle szacunków, w 2006 r. na 2,4 mln przybyłych do Polski cudzoziemców 1,3 mln trafiła do stolicy. Do Warszawy najwięcej przybyło Amerykanów, do Krakowa — Brytyjczyków, a do Katowic, Gdańska, Wrocławia i Poznania — Niemców (22-32 proc.).

Wśród stolic Europy Środkowej i Wschodniej Warszawa (7,1 mln pasażerów) zajmuje trzecie miejsce — po Pradze (10,8 mln) i Bratysławie (8,1 mln). Dlaczego „tylko” trzecie?

Uwaga na opłaty

Tomasz Dziedzic zauważa, że duży wpływ na taki stan rzeczy może mieć zwiększająca się rola naszych portów regionalnych. Ponadto Praga i Budapeszt, które mogą się wydawać atrakcyjniejsze turystycznie, zawczasu wybudowały perspektywiczne terminale na ponad 5 mln pasażerów. W obu stolicach nieco tańsze są także opłaty lotniskowe.

Autor raportu dostrzega też wąskie gardła w rozwoju polskiego ruchu lotniczego, do których zalicza przede wszystkim stan infrastruktury w zakresie obsługi pasażerskiej na lotniskach oraz warunki komunikacji naziemnej wokół lotnisk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane