Regulator chce korekt

Anna Bytniewska
opublikowano: 17-11-2004, 00:00

Gaz podrożeje. To już wiadomo. O ile? Szybko się nie dowiemy, bo URE żąda od spółki wyjaśnień.

Trwają negocjacje Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z Urzędem Regulacji Energetyki (URE) w sprawie nowych, wyższych cen gazu (taryfa obrotowa) i kosztów jego przesyłu (przesyłowa), jakie miałyby obowiązywać już od 1 stycznia.

Żonglowanie czasem

PGNiG proponuje, by nowa ta- ryfa przesyłowa pozostała bez zmian przez sześć miesięcy 2005 r. Obrotowa (cena gazu) obowiązywałaby natomiast tylko od 1 stycznia do końca lutego 2005 r. Dałoby to gazowemu monopoli- ście sposobność ubiegania się potem o kolejne podwyżki. Specjaliści bowiem spodziewają się nawet 25-30-proc. wzrostu kosztów zakupu paliwa za granicą. URE potwierdza, że ma wątpliwości.

— Przeprowadziliśmy pierwsze analizy i poprosiliśmy PGNiG o materiały precyzujące i potwierdzające założenia przyjęte we wniosku taryfowym — mówi enigmatycznie Wiesław Wójcik, wiceprezes URE.

— Regulator sugeruje wydłużenie do końca marca obowiązywania taryfy obrotowej. Pod koniec tego tygodnia mu odpowiemy — wyjaśnia Małgorzata Przybylska, rzecznik prasowy PGNiG.

Drożej dla drobnych

Zarówno spółka, jak i regulator odmawiają informacji o skali podwyżki taryfy. W branży gazowniczej mówi się, że PGNiG zabiega o zgodę na podniesienie ceny gazu o blisko 16 proc. To dużo.

— Nie sądzę, by URE przystało na tak znaczący wzrost. PGNiG ma obecnie niekorzystną pozycję negocjacyjną z powodu dobrych wyników — twierdzi nasz informator jednej ze spółek grupy PGNiG.

Nie znaczy to jednak, że podwyżki da się uniknąć. Nasz rozmówca sugeruje, że w związku z tendencją do utrzymywania się możliwie niskich cen dla większych odbiorców, należy się spodziewać, że tym razem podwyżka mocniej dotknie klientów indywidualnych. Efekt przetargów PGNiG z URE poznamy najwcześniej pod koniec listopada lub dopiero w połowie grudnia. Dlaczego? Bo trwa spór o czas obowiązywania taryfy obrotowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Regulator chce korekt