Regulator uwolni rynek gazu

ABT
opublikowano: 03-04-2009, 00:00

URE zaprezentował raport, który jest zapowiedzią wojny z monopolem gazowym. Konkrety wkrótce.

URE zaprezentował raport, który jest zapowiedzią wojny z monopolem gazowym. Konkrety wkrótce.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przygotowuje się do złamania monopolu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Zlecił przygotowanie raportu o barierach blokujących rozwój konkurencji. Jego autorem jest Instytut Badań i Analiz OSB.

— Chodzi o to, by odbiorca rzeczywiście miał możliwość wyboru dostawcy. Konkurencja jednak to nie tylko odpowiednia infrastruktura techniczna i prawna, ale także nowi gracze na rynku — mówi Marek Woszczy, wiceprezes URE.

Kolejnym etapem będzie teraz przygotowanie konkretnych rozwiązań, które doprowadzą do pełnej liberalizacji rynku. Doping ku temu dała Komisja Europejska (KE), zdaniem której stopień liberalizacji rynku gazu w UE nie jest satysfakcjonujący.

Zdaniem raportu przygotowanego dla URE, bez rozbudowy magazynów gazu liberalizacja rynku będzie trudna. Planowane przez PGNiG zwiększenie ich pojemności z 1,6 mld m sześc. do 3,4 mld m sześc. w 2015 r. to za mało. Konieczna jest więc budowa kolejnego magazynu np. w okolicach Goleniowa. Pozwoliłby on zgromadzić w sumie ponad 4 mld m sześc. paliwa.

Tymi pojemnościami musi zarządzać niezależny operator, by mogli z nich korzystać rywale PGNiG — podkreślają autorzy raportu. Niewiele to da, jeżeli jedynym hurtowym dostawcą gazu będzie obecny monopolista. Dlatego proponują wprowadzenie na rynek co najmniej kilku podobnych do tej spółki podmiotów. Jak to zrobić — tego URE nie mówi.

Raport mówi również o konieczności stopniowego odchodzenia od taryfikacji cen gazu. Najpierw dotyczyłoby to paliwa wydobywanego ze złóż krajowych. By złagodzić wzrost cen gazu tym spowodowany, autorzy raportu proponują wprowadzenie wtórnego obrotu paliwem.

Byłby to handel gazem pochodzącym od posiadających nadwyżki odbiorców, który podpisali kontrakty na zasadzie,, bierz lub płać". Pozwoliłoby to na stworzenie platformy obrotu gazem lub zorganizowanie jej w ramach giełdy towarowej. Handel w jej ramach zwolniony byłby spod taryfikowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu