Rehn opowiada się za dalszymi działaniami stymulacyjnymi EBC

opublikowano: 26-04-2019, 12:05

Olli Rehn, wymieniany wśród kandydatów na nowego szefa EBC ostrzega, że inwestorzy mogą zacząć wątpić w skuteczność działań banku centralnego, których celem jest zwiększenie inflacji, pisze Reuters.

Rehn, zasiadający we władzach EBC z racji kierowania bankiem centralnym Finlandii, jest przekonany o konieczności kontynuacji działań stymulacyjnych i nie popiera pomysłu ulżenia bankom płacącym za trzymanie „nie pracującej” gotówki. Jego zdaniem uporczywie niskie oczekiwania inflacyjne mogą odzwierciedlać nie tylko niską dynamikę cen, ale także obawy inwestorów dotyczące polityki Europejskiego Banku Centralnego.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Rynki mogą uważać, że działania podjęte w ramach polityki monetarnej nie są, w obecnych okolicznościach, dostatecznie efektywne, aby przyspieszyć inflację – powiedział.

Od marca EBC deklaruje, że utrzyma rekordowo niskie stopy procentowe co najmniej do końca tego roku. Rehn powiedział w wywiadzie opublikowanym w piątek, że niektórzy z członków władz banku centralnego eurolandu woleliby, aby termin ten odsunięto jeszcze mocniej w przyszłość.

- W sytuacji gospodarczej niepewności i niskiego wzrostu są powody, aby realizować bardzo stymulacyjną politykę monetarną – powiedział Rehn fińskiemu dziennikowi Kauppalehti.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

EBC