Rehn: spowolnienie w strefie euro nie jest zjawiskiem przejściowym

opublikowano: 04-07-2019, 16:58

Spowolnienie w gospodarce strefy euro nie powinno być dłużej uważane za „tymczasowy spadek”, a Europejski Bank Centralny powinien się przygotować na wypadek pogorszenia sytuacji, twierdzi członek Rady Prezesów Olli Rehn.

Wzrost w strefie euro znacznie spowolnił ostatnio - powiedział Fin w wywiadzie dla „Boersen-Zeitung”. Podkreślił, że „,,,nie można zaprzeczyć, że wśród uczestników rynku i opinii publicznej istnieją wątpliwości co do zdolności banku centralnego do osiągnięcia celu stabilności cen”.

Olli Rehn
fot. Bloomberg

Spowolnienie w regionie trwa od ponad roku i zostało zaostrzone przez napięcia w handlu światowym i niepewności polityczne, które szczególnie obciążały producentów.

Mamy wiele instrumentów, które są bardzo skuteczne i które, jako pakiet, mają jeszcze większe efekty niż pojedyncze – stwierdził Rehn.

W czerwcu przedstawiciele EBC wskazali, że są skłonni do dalszego obniżania stóp procentowych i być może nawet wznowienia zakupów aktywów, jeśli sytuacja gospodarcza nie ulegnie poprawie. 

Według Rehna, konieczne będzie przezwyciężenie pewnych ograniczeń w tym słabą rentowność banków, które zmagają się z ujemnymi stopami procentowymi oraz ograniczenia prawne dotyczące udziału obligacji danego kraju, które mogą zostać zakupione przez EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane